Skoči do osrednje vsebine

Javno povabilo podjetjem za projekt skupnega evropskega interesa na področju baterijskih tehnologij

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je ponovno objavilo javno povabilo za izkaz interesa in podajo projektnih predlogov podjetjem, ki jih zanima sodelovanje na čezmejnih več-državnih projektih skupnega evropskega interesa (IPCEI) na področju baterij in inovacij v zvezi z baterijskimi tehnologijami – IPCEI EuBatIn.

Skupni cilj projekta EuBatIn je zapolniti potrebe po stabilni, trajnostni, inovativni in konkurenčni verigi vrednosti na področju baterij in inovacij v zvezi z baterijskimi tehnologijami. EuBatIn bo odgovarjal na izzive, s katerimi se srečujemo na vsakem posameznem elementu v verigi vrednosti - tako z vidika raziskav, razvoja in inovacij kot tudi prve industrijske uporabe. EuBatIn se osredotoča na povečanje konkurenčnosti inovacij na področju baterij in baterijskih tehnologij in na umestitev celotne verige vrednosti znotraj območja EU.

Vsa zainteresirana podjetja vabimo k sodelovanju in povezovanju na evropski ravni. Vabimo vas, da izkaz interesa in projektni predlog oddate do 31. decembra 2024.

Področja, ki jih naslavlja projekt in pomenijo posamezne sklope v verigi vrednosti, so naslednja:

  1. surovine in napredni materiali,
  2. baterijske celice,
  3. baterijski sistemi,
  4. reciklaža in trajnost.

 Ključni specifični cilji projekta EuBatIn so:

  • Raziskave in razvoj inovativnih in trajnih baterijskih materialov, celic in sistemov za uporabo v avtomobilski industriji in drugih ključnih področjih uporabe z namenom sprostitve tehnološkega potenciala verige vrednosti na baterijah v EU.
  • Vzpostavitev prve industrijske uporabe na navedenih področjih z namenom opredelitve osnove in ustvarjanja možnosti rasti na globalno pomembno tehnološko raven znotraj EU.
  • Bistveno izboljšanje ogljičnega odtisa iz naslova proizvodnje baterijskih celic glede na mednarodne primerjalne vrednosti in zagotavljanje konstantnega recikliranja baterij ter ponovne uporabe, s tem pa ohranjanje krožnih tokov materiala z visokimi okoljskimi in socialnimi standardi.
  • Oblikovanje verige vrednosti na področju baterij skozi standardizacijo, procesne inovacije in optimizacijo, s hkratnim spodbujanjem digitalizacije tovarn, ter na tak način spodbujanje trga e-mobilnosti v EU.
  • Prenos znanja v zvezi z baterijami za nove ali izboljšane uporabe, nove raziskave, razvoj in inovacije na različnih produktnih trgih.
  • Podpora novim delovnim mestom in rast skozi razvoj in krepitev visoko kakovostnega kadra, z namenom zmanjšanja družbenih učinkov zaradi prehoda na čisto energijo.
  • Koordinacija aktivnosti v zvezi z baterijami na ravni Evrope z namenom ustvariti celovit ekosistem EU na področju baterij, tudi z namenom izpolnjevanja ciljev Evropskega združenja za baterije in zagotavljanja doseganja namena IPCEI.

Pomembni projekti skupnega evropskega interesa (IPCEI) prispevajo k večji konkurenčnosti in odpornosti evropskega gospodarstva, s tem pa tudi h krepitvi gospodarstev posameznih držav članic, ki v njih sodelujejo.