Skoči do osrednje vsebine

Slovenske izkušnje za uspešno digitalno preobrazbo Bosne in Hercegovine

Državna sekretarka na Ministrstvu za digitalno preobrazbo dr. Aida Kamišalić Latifić se v Sarajevu udeležila dogodka pod naslovom Digitalna preobrazba Federacije Bosne in Hercegovine: uspešni primeri za boljšo javno upravo. Predstavila je Ministrstvo za digitalno preobrazbo, njegov pomen in vlogo ter mnoge uspešne projekte, dosežke in načrte.
Navzoči na okrogli mizi sedijo.

Državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić, predstavnik Severne Makedonije, prof. dr. Shpetim Latififi, svetovalec ministra na Ministrstvu za informacijsko družbo, in g. Željko Škarica, koordinator za reformo javne uprave EBiH.

1 / 4

Dogodek sta soorganizirala Agencija ZDA za mednarodni razvoj (USAID) in Zvezno ministrstvo za pravosodje Federacije BiH v sklopu projekta e-Uprava v Bosni in Hercegovini, s katerim želijo povečati preglednost in zmanjšati korupcijo v ciljnih vladnih procesih, ki vključujejo interakcije med javnimi uradniki in potencialnimi vlagatelji, lokalnimi podjetji in državljani. 

Bosna in Hercegovina dela prve korake v dobo digitalne preobrazbe, ki je ključnega pomena za izboljšanje vseh sektorjev, od izobraževanja in zdravstva do gospodarstva, predvsem pa za ustvarjanje učinkovitejše in državljanom prijaznejše javne uprave. Končni cilj je optimizirati in digitalizirati javne storitve tako, da bodo dostopne in učinkovite za uporabnike in za podjetja. 

Zbrane sta najprej nagovorila veleposlanik ZDA v Bosni in Hercegovini, g Michael J. Murphy ter g. Nerin Dizdar, zvezni minister za razseljene osebe in begunce Bosne in Hercegovine. Oba govorca sta poudarila pomembnost digitalizacije, predvsem vzpostavitev ustreznega zakonodajnega okvira, ki zagotavlja preglednost in onemogoča korupcijo. 

Nagovorom je sledil panel z naslovom Analogni dejavniki - strateški in pravni okvir, organizacija dela, na katerem je nastopila tudi državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić. Poleg nje sta na panelu sodelovala še predstavnik Severne Makedonije, prof. dr. Shpetim Latififi, svetovalec ministra na Ministrstvu za informacijsko družbo, in g. Željko Škarica, koordinator za reformo javne uprave EBiH na zveznem Ministrstvu za pravosodje. 

Državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić je predstavila pozitivne izkušnje, dobre prakse in slovenske projekte, tako tiste na normativnem področju (Digitalna Slovenija 2030, Strategija digitalnih javnih storitev), na področju upravljanja (Svet vlade RS za digitalno preobrazbo) kot tudi mnoge konkretne projekte, ki jih vodi ali usklajuje MDP, od vzpostavljanja infrastrukture, krepitve digitalnih kompetenc med prebivalstvom in drugih oblik neformalnih izobraževanj do razvijanja digitalnih javnih storitev in raznih pomoči gospodarstvu, kot je denimo slovenski nacionalni program umetne inteligence, ki želi prenesti znanje in izkušnje na področju umetne inteligence v podjetja in javni sektor ter skupaj z evropskimi digitalnimi inovacijskimi vozlišči postavlja okvir za dinamično podporo zlasti malim in srednjim podjetjem. 

Slovenija je Bosni in Hercegovini pripravljena pomagati z dobrimi praksami in izkušnjami, je zagotovila Kamišalić Latifić in med drugim izrazila željo, da se v Sloveniji v prihodnosti ustanovi agencija, ki bi razvijala digitalne rešitve za državno upravo, kot imajo to urejeno že številne države v Evropi. S tem bi izboljšali razvoj storitev ter privabili mlade kvalificirane kadre. 

Ob robu dogodka je državna sekretarka imela tudi pogovor z novinarjem spletnega časopisa Klix.ba. Predstavila je številne slovenske rešitve, ki so z digitalizacijo povečale transparentnost in preglednost tako porabe javnih sredstev kot tudi uporabo podatkov. 

»Politična volja je izrednega pomena za izvedbo korenitih sprememb v državni upravi,« je poudarila. 

Dobro sodelovanje Slovenije in BiH je rezultat več dosedanjih srečanj predstavnikov obeh držav, od Blejskega strateškega foruma do Digitalnega vrha Zahodnega Balkana ter mnogih študijskih srečanj delovnih skupin in predstavnikov različnih ustanov.