Skoči do osrednje vsebine

V veljavo stopajo spremembe in dopolnitve zakona o fitofarmacevtskih sredstvih

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča, da 23. novembra začne veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o fitofarmacevtskih sredstvih (FFS). Zakon med drugim zaostruje rabo FFS na vodovarstvenih območjih in na novo opredeljuje poklicnega uporabnika FFS.

Ustavno sodišče je zahtevalo, da se v zakonu opredeli vodovarstveni režim na najožjem vodovarstvenem območju, kjer je dovoljena kmetijska dejavnost. S spremembo zakona se varovalni pas določa na širini pet metrov od zagrajenega območja vodnega črpališča oziroma na oddaljenosti 15 metrov od območja zajetja, namenjenega pridobivanju pitne vode iz podzemnih voda.

Drugi razlog za spremembo zakona je izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/564, ki od poklicnih uporabnikov zahteva obvezno elektronsko vodenje podatkov o uporabi FFS od 1. januarja 2026 dalje. S spremembo zakona se bo uredba Komisije lahko izvajala.

Nova opredelitev poklicnega uporabnika

Po novem je poklicni uporabnik lahko fizična ali pravna oseba, ki je kot nosilec ali član v vpisan v register kmetijskih gospodarstev ali ki ima registrirano dejavnost za zatiranje plevela in škodljivih organizmov. Nakup FFS za poklicno rabo se omejuje samo na navedene uporabnike, ki izkaznico za poklicnega uporabnika pridobijo na podlagi opravljenega usposabljanja za ravnanje s FFS.  

Poklicni uporabnik, ki je zaposlen pri pravni ali fizični osebi in opravlja dejavnost, pri kateri uporablja FFS ter ima opravljeno usposabljanje za ravnanje s FFS, lahko pridobi dve izkaznici, če je tudi kot član vpisan v register kmetijskih gospodarstev. Poklicnemu uporabniku, ki je pridobil potrdilo o pridobitvi znanj iz fitomedicine in mu je izkaznica potekla, ni treba ponovno opravljati osnovnega usposabljanja. Izkaznice, izdane pred uveljavitvijo sprememb zakona o FFS, veljajo do datuma veljavnosti na izkaznici. Prodajalci FFS in svetovalci za FFS, ki so pridobili izkaznico za namen prodaje FFS ali svetovanja FFS, ne morejo kupiti FFS za poklicno rabo, če niso poklicni uporabniki FFS.

V prehodnem obdobju od 1. januarja 2026 do 31. januarja 2030 bodo lahko poklicni uporabniki opravili prenos podatkov o uporabi FFS v predpisani elektronski format (oziroma spletno elektronsko evidenco UVHVVR, ko bo na voljo), in sicer enkrat letno pred 31. januarjem v letu, ki sledi letu uporabe FFS.

Za zagotavljanje visoke ravni varnosti hrane, sledljivosti FFS od nakupa do uporabe in preprečevanja nezakonite trgovine s FFS se bo vzporedno izdelala tudi evidenca nakupa FFS, in sicer s pomočjo že obstoječega sistema izdanih izkaznic o opravljenem usposabljanju za ravnanje s FFS.

Opravljanje raziskav z uporabo brezpilotnih zrakoplovov

Spremembe zakona predvidevajo opravljanje raziskav z uporabo brezpilotnih zrakoplovov za nanos FFS in izvajanje strokovnih in raziskovalnih nalog na področju škropilne tehnike. Te vključujejo spremljanje razvoja škropilne tehnike v svetu, razvoj standardov in prenos najnovejšega znanja v prakso, dajanje mnenj v postopku izdaje dovoljenja za raziskave in razvoj za uporabo brezpilotnega zrakoplova za nanašanje FFS, preizkušanje naprav za zmanjšanje zanašanja FFS in izdajo potrdil o izmerjenem zmanjšanem zanašanju FFS. Z javnim razpisom bo za izvajanje teh nalog izbran javni raziskovalni zavod, ki že ima vzpostavljeno osnovno infrastrukturo.

Zaradi zmanjšanja upravnega bremena za pristojni organ in stranke se podaljšuje veljavnost pooblastil za opravljanje uradnih nalog s pet na deset let, poenostavlja pa se tudi sistem usposabljanja o FFS, ki ukinja potrebo po vnovičnem osnovnem usposabljanju po preteku veljavnosti izkaznice.

UVHVVR ob tem opozarja, da je uporaba FFS prepovedana na vseh javnih površinah, razen v primeru izbruha karantenskih škodljivih organizmov, ter na otroških, športnih in golf igriščih. Na avtocestah, hitrih cestah in železnicah uporaba FFS omejena in regulirana.

Več informacij: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o fitofarmacevtskih sredstvih