Skoči do osrednje vsebine

50 let gozdnih učnih poti: povezovanje narave in družbe

Zavod za gozdove Slovenije v sodelovanju s Fotografskim društvom Grča Kočevje in Turistično zvezo Slovenije letos obeležuje pomemben mejnik – 50 let od postavitve prvih gozdnih učnih poti v Sloveniji. Ob tej priložnosti je bila danes na Jakopičevem sprehajališču v Tivoliju odprta razstava fotografij z mednarodnega natečaja 50 let gozdnih učnih in tematskih poti v Sloveniji.
vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za gozdarstvo in lovstvo, g. Gregor Meterc

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za gozdarstvo in lovstvo, g. Gregor Meterc

1 / 3

Razstava poteka pod okriljem Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, v njegovem imenu pa se je dogodka udeležil vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za gozdarstvo in lovstvo, g. Gregor Meterc.

Zbirka vključuje 20 nagrajenih in 60 izbranih fotografij, ki poudarjajo pomen gozdnih učnih poti kot ključne infrastrukture za naravoslovno izobraževanje, ozaveščanje in dvig spoštljivega odnosa do narave. V pol stoletja so gozdne učne poti postale most med naravo in družbo, ki omogoča obiskovalcem vseh starosti spoznavanje bogastva, raznolikosti in pomena gozdov.

Prve gozdne učne poti so bile v Sloveniji vzpostavljene leta 1974, danes pa Zavod za gozdove Slovenije upravlja 93 takšnih poti. Te poti so opremljene z informativnimi tablami in stebri, ki obiskovalcem omogočajo vpogled v raznolikost naravnega okolja skozi vse letne čase. Poleg izobraževalne funkcije predstavljajo tudi pomembno dopolnitev turistične ponudbe na podeželju. Številne se že prilagajajo sodobnim didaktičnim smernicam.

»Gozdne učne poti so postale eden od temeljev naravovarstvenega izobraževanja, kar je ključno za ohranjanje gozdov in trajnostni razvoj družbe. Z njihovo nadgradnjo in inovativnimi pristopi želimo še naprej spodbujati zavest o pomenu gozdov in gozdarstva,« je ob tej priložnosti poudaril Gregor Meterc.

Razstava na Jakopičevem sprehajališču, ki bo na ogled do konca leta, je lep prikaz gozdnih učnih poti in njihovega pomena za družbo. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ostaja predano podpori projektom, ki povezujejo naravo in družbo ter ohranjajo naravno dediščino za prihodnje generacije.