Skoči do osrednje vsebine

Z novelo Zakona o dedovanju pospešitev zapuščinskih postopkov brez dedičev

V Državnem zboru so poslanke in poslanci danes s 50-imi glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo Zakona o dedovanju. Poglavitna rešitev novele je pospešitev zapuščinskih postopkov brez dedičev, kar bo lahko prispevalo tudi k hitrejšemu reševanju vseh zapuščinskih postopkov.

Zapuščinska sodišča so v letu 2023 reševala zapuščinske zadeve v povprečju 6,9 meseca. S predlogom zakona se skrajšuje rok za odziv na oklic v postopku v primeru neznanih dedičev z enega leta na šest mesecev. Oklici se objavijo le še na spletnih straneh sodišč in na oglasni deski sodišča in ne več v Uradnem listu Republike Slovenije. S tem se bodo zmanjšali stroški sodišč.

K pohitritvi zapuščinskih postopkov in razbremenitvi državljanov bo prispevala tudi predlagana sprememba, po kateri bo lahko izjavo o odpovedi dediščini sprejel na zapisnik tudi strokovni sodelavec. Z namenom razbremenitve dedičev je predlagano tudi, da sodišče samo pošlje pravnomočen sklep o dedovanju banki, pri kateri je imel zapustnik odprt račun ali shranjeno drugo premoženje.

Tekom strokovnega in medresorskega usklajevanja je Ministrstvo za pravosodje s strani združenj lokalne samouprave prejelo tudi predlog, naj se v Zakonu o dedovanju uredi prenos nepremičnin – stavbnih zemljišč, ki so del zapuščine brez dedičev, v last občine, na območju katere takšne nepremičnine ležijo. Glede tega vprašanja je bila razprava opravljena tako v okviru strokovne razprave ob pripravi predloga zakona kot tudi v zakonodajnem postopku. »Lahko smo slišali vse argumente za in proti, pa tudi zagotovila, da država skrbi in bo v nadaljevanju še bolj poskrbela, da bodo občine, na podlagi obstoječih pravnih podlag, prejela nepremičnine, za katere izkažejo, da imajo močnejši interes za upravljanje z njimi kot država, in bodo s temi nepremičninami tudi v praski razpolagale učinkovitejše in zagotavljale svoje naloge, ki so jih že po Ustavi dolžne in upravičene zagotavljati svojim občanom,« je ob predstavitvi novele v Državnem zboru pojasnila ministrica Andreja Katič.

Katič je poudarila, da so zapuščinski postopki v primerih zapuščin brez dedičev kompleksni: »Z novelo Zakona o dedovanju želimo te postopke pospešiti, posledično hitreje urediti tudi pravilnost podatkov v zemljiški knjigi, in prispevati k temu, da se s temi nepremičninami začne čim prej učinkovito in v javnem interesu gospodariti.«