Skoči do osrednje vsebine

V Riadu sprejeli pogodbo o pravu modelov

Na diplomatski konferenci Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (angleško World Intellectual Property Organization – WIPO) v Riadu je bila 21. novembra 2024, po skoraj dveh desetletjih pogajanj, soglasno sprejeta Riadska pogodba o pravu modelov.

Prvi predlogi za mednarodno uskladitev in poenostavitev postopkov registracije modelov v okviru WIPO segajo že v leto 2005. Po dolgoletnih usklajevanjih glede predloga besedila pogodbe o pravu modelov smo države članice na generalni skupščini WIPO v letu 2022 določile, da se najkasneje do konca leta 2024 skliče diplomatska konferenca za sprejem pogodbe o pravu modelov. Na diplomatski konferenci se je pogajalo več kot 900 delegatov iz okrog 190 delegacij, med njimi je aktivno sodelovala tudi slovenska. Dosegli so zastavljen namen, da se sprejme pogodba, ki poenostavlja in harmonizira postopek registracije modelov in s tem ustvarja sistem za varstvo modelov, ki bo prijaznejši do prijaviteljev.

Diplomatska konferenca se je po skoraj dveh tednih intenzivnih pogajanj zaključila s podpisno slovesnostjo, na kateri je pogodbo že podpisalo 17 držav. Ostale pa imajo na voljo še eno leto, da se odločijo za ta korak. Podpis pogodbe sicer še ne zavezuje k spoštovanju njenih določb, je pa močan znak namere. Pogodba bo začela veljati v trenutku, ko bo 15 pogodbenic deponiralo listine o ratifikaciji ali pristopu. 

Na zaključni slovesnosti pa je bil na voljo za podpis tudi zaključni akt, ki navaja dejstva o konferenci, prisotnih državah članicah in končnem rezultatu konference. Podpisalo ga je 135 delegacij, poleg predstavnikov Evropske unije in njenih držav članic tudi vodja slovenske delegacije, vodja sektorja za znamke, modele in geografske označbe na Uradu Republike Slovenije za intelektualno lastnino, Mojca Kušej.

Pomen nove pogodbe je ob koncu konference poudaril generalni direktor WIPO, Darren Tang: »Proces pogajanj nam je omogočil, da smo se resnično posvetili temi, ki je WIPO že nekaj časa ni postavila v središče svojega dela – temi modelov in oblikovalcev ter daru, ki ga imajo, da z uporabo barv, oblik, lepote in estetike navdušujejo naše čute, bogatijo naša življenja, promovirajo našo dediščino in preoblikujejo našo kulturo.«

Podobne WIPO pogodbe že obstajajo na drugih področjih intelektualne lastnine, kot so patenti in znamke. S sprejetjem pogodbe o pravu modelov se je sedaj zapolnila vrzel še na področju modelov, ki bo poenostavila in uskladila formalne postopke registracije modelov, s čimer bo sistem varstva modelov postal prijaznejši do oblikovalcev.

Kaj so modeli?

Model je pravica industrijske lastnine, s katero se zavaruje zunanji videz oziroma izgled industrijskega ali obrtnega izdelka. Z registracijo modela njegov imetnik pridobi izključno pravico uporabe modela ter pravico preprečiti tretjim osebam, da brez njegovega soglasja v gospodarskem prometu uporabljajo enak videz izdelka oziroma videz izdelka, ki daje enak celotni vtis.

Uporabljajo se na številnih področjih, od oblikovanja pohištva, mode, embalaže, avtomobilov, do oblikovanja elektronskih naprav in logotipov. Gre za pomembno pravico industrijske lastnine, saj so inovativno in dobro oblikovani izdelki ključnega pomena za njihov uspeh na trgu.

Kaj ureja Riadska pogodba o pravu modelov in zakaj je pomembna?

Postopki registracije modelov se v različnih državah po svetu zelo razlikujejo, kar oblikovalcem otežuje pridobivanje varstva na tujih trgih. Cilj pogodbe je zato uskladiti nekatere postopkovne vidike in formalnosti v zvezi z registracijo modelov.

S pogodbo se usklajujejo pomembni koncepti, kot je datum vložitve prijave in sestavine prijave, kar bo prijaviteljem omogočilo lažje uveljavljanje varstva po vsem svetu. Uvajajo se pomembni zaščitni ukrepi za prijavitelje, kot so obdobje neškodljivega razkritja modela, podaljšanje rokov, ponovna vzpostavitev pravic ter popravki in dopolnitve v zvezi zahtevami za prednostno pravico. Pogodba je usmerjena tudi v prihodnost, saj spodbuja urade za intelektualno lastnino k uporabi sodobnih praks in tehnologije, elektronskih sistemov prijav in elektronski izmenjavi dokumentov v zvezi s prednostno pravico, da bi prijaviteljem modelov omogočili varstvo njihovih modelov v današnji digitalni dobi.

Pogodba pa ne obravnava vprašanj materialnega prava (na primer opredelitev modela, pogoji veljavnosti ali obseg varstva), kar ostaja v domeni posameznih držav.

Poenostavitev in večja predvidljivost postopkov registracije modelov po vsem svetu bo koristila kreativnim industrijam, zlasti posameznim oblikovalcem ter mikro, malim in srednje velikim podjetjem, saj jim bo olajšala in pocenila registracijo modelov v državah, ki jih pogodba zavezuje.

Več informacij o diplomatski konferenci in novi WIPO pogodbi (v angleščini)