2. konferenca projekta Zeleni slovenski lokacijski okvir (SLO4D)
Projekt SLO4D, ki ga Direkcija Republike Slovenije za vode (DRSV) izvaja skupaj z Ministrstvom za naravne vire in prostor (MNVP), Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo (MOPE), Agencijo Republike Slovenije za okolje (ARSO) in Geodetsko upravo Republike Slovenije, je usmerjen v vzpostavitev horizontalne digitalne povezanosti podatkov. Takšna povezanost bo omogočala boljše načrtovanje, hitrejše in kakovostnejše odločitve ter trajnostno upravljanje naravnih virov. Predstavlja celovito podporo pametnemu in trajnostnemu upravljanju prostora, saj združuje inovativne rešitve, ki izboljšujejo odpornost Slovenije na podnebne spremembe, hkrati pa prispevajo k uresničevanju ciljev evropskega zelenega dogovora.
V okviru projekta DRSV razvija inovativne rešitve za upravljanje voda, ki so ključne za prilagajanje podnebnim spremembam in trajnostno načrtovanje prostora. Med pomembnimi dosežki so tudi Opozorilne karte verjetnosti pojavljanja zemeljskih in hribinskih plazov ter Opozorilne karte verjetnosti pojavljanja erozije v merilu 1 : 25.000, ki bodo pripomogle k zmanjševanju tveganj zaradi naravnih nesreč. Poleg tega DRSV pripravlja platformo eVode, ki bo vzpostavila povezavo med različnimi podatkovnimi viri in informacijskimi sistemi za podporo pri odločanju na področju voda. Modernizacija portalov Atlas voda in eVode ter vzpostavitev novega portala moje.eVode, ki bo uporabnikom omogočal dostop do njihovih vsebin, so dodatni koraki v smeri digitalne prenove.
Na konferenci je bil predstavljen tudi projekt LIFE NarcIS, ki vzpostavlja informacijski sistem za naravo kot enotno vstopno točko za podatke o naravovarstvu. Ta bo omogočil enostavnejši, hitrejši in preglednejši dostop do naravovarstvenih podatkov, ki podpirajo odločitve za varstvo biotske raznovrstnosti.