Skoči do osrednje vsebine

Začetek mednarodne konference o geografskih označbah in kolektivnih znamkah

Danes se je na Brdu pri Kranju začela dvodnevna mednarodna konferenca Geografske označbe in kolektivne znamke: tradicija, kakovost in identiteta za trajnostno konkurenčnost. Dogodek povezuje strokovnjake in predstavnike institucij iz Slovenije in tujine, ki razpravljajo o pomenu teh pravic za turizem, gastronomijo in razvoj gospodarstva.

Konferenco je odprla direktorica Urada za intelektualno lastnino, mag. Karin Žvokelj, ki je v svojem uvodnem govoru poudarila pomembnost ozaveščanja o vrednosti in uporabi geografskih označb in kolektivnih znamk. »Te pravice niso zgolj pravno varstvo, temveč ključni kapital, ki ga morajo imetniki negovati, uporabljati in plemenititi,« je dejala.

Pojasnila je, da smo v Sloveniji ponosni na dolgotrajno tradicijo uporabe geografskih označb, vendar jo še vedno premalo izkoriščamo predvsem na področju neživilskih izdelkov, kjer sta zaenkrat registrirani idrijska čipka in ribniška suha roba.

Izpostavila je tudi letos sprejeto in ambiciozno zastavljeno Nacionalno strategijo intelektualne lastnine do leta 2030, s katero Slovenija prvič na strateški ravni obravnava razvoj tega področja. »Današnja konferenca je pomemben korak k izmenjavi najboljših praks in iskanju rešitev za varstvo in razvoj teh pravic,« je zaključila direktorica.

V nadaljevanju je zbrane nagovoril tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. V svojem govoru je poudaril strateški pomen intelektualne lastnine za razvoj gospodarstva in družbe. »Geografske označbe in kolektivne znamke igrajo nepogrešljivo vlogo pri zaščiti naših lokalnih virov in tradicij. Zagotavljajo kakovost in avtentičnost izdelkov, kar ne le krepi zaupanje potrošnikov, temveč omogoča tudi dostop do novih trgov,« je dejal minister Han. Izpostavil je pomen slovenskih geografskih označb, ki so simbol kakovosti in avtentičnosti. »Verjamem, da bo ta konferenca prinesla nove ideje in priložnosti,« je dodal.

Izvršni direktor Urada EU za intelektualno lastnino (EUIPO) João Negrão je pojasnil, da EUIPO sedaj svoje delo s področja živilskih izdelkov širi tudi področje rokodelskih in industrijskih izdelkov. Lani je bila sprejeta Uredba EU o zaščiti geografskih označb za obrtne in industrijske izdelke, ki se sedaj uveljavlja. Pri tem se lahko nacionalni uradi zgledujejo po primeru Slovenije, ki že ima vpeljan nacionalni sistem.

Ključno se mu zdi uskladiti pristop, saj se obeta tudi digitalni evropski register, ki bo nudil pregled vseh registriranih ne le prehrambenih temveč tudi rokodelskih in industrijskih izdelkov ter bo služil tudi kot promocija proizvajalcev. »Prizadevamo si, da bi bili ti visoko kakovostno izdelki in storitve ustrezno zaščiteni in promovirani,« je poudaril Negrao.

Pred začetkom konference sta se minister Han in direktor Negrão sestala na bilateralnem sestanku, kjer sta govorila o ključnem pomenu intelektualne lastnine za razvoj gospodarstva.

Konferenca združuje vodilne strokovnjake s področja geografskih označb in kolektivnih znamk, predstavnike nacionalnih in mednarodnih institucij, proizvajalce ter predstavnike akademske skupnosti. V naslednjih dveh dneh bodo razprave in paneli osvetlili najboljše prakse, izzive in priložnosti na tem področju ter predstavili dosežke slovenskih in mednarodnih proizvajalcev. Poleg tega bodo udeleženci lahko obiskali tudi razstavo čipk in razstavo izdelkov z geografsko označbo, ki poudarjata bogato kulturno dediščino in kakovostno obrtno znanje.

Program in prijava