Ministrica Čalušić na Mednarodni konferenci o geografskih označbah
Mednarodna konferenca o geografskih označbah in kolektivnih znamkah na področju gastronomije in turizma je bila razdeljena na dva dni. Medtem ko je bil včerajšnji dan namenjen »neživilskim« geografskim označbam, je današnji dan namenjen živilskim geografskim označbam.
Ministrica Mateja Čalušić je v svojem nagovoru poudarila namen geografskih označb pri promociji Slovenije: »Slovenija, čeprav majhna, je dežela izjemne raznolikosti, kjer se prepletajo tradicije, okusi in pokrajine. Ponosni smo na srčnost naših ljudi in poseben odnos, ki ga gojimo do hrane. Pri nas vsaka jed pripoveduje zgodbo – o naši deželi, tradiciji, pokrajini in ljudeh. To še posebej velja za kmetijske pridelke in živila z geografsko označbo. Okusiti našo hrano in vino pomeni spoznati Slovenijo v najlepši obliki – skozi ljudi, jezik, kulturo in naravo. Naša hrana je odraz ljubezni do zemlje in spoštovanja do tradicije, kar vsaki slovenski jedi daje edinstveno identiteto.« Dodala je, da je vse odvisno od varovanja kmetijskih zemljišč: »Prav varovanje in trajnostno upravljanje najboljših kmetijskih zemljišč omogoča pridelavo hrane, ki neguje tradicijo, ohranja kulturno dediščino in spodbuja lokalno identiteto. Tako lahko tudi odgovorimo na naraščajoče globalno povpraševanje po kakovosti, sledljivosti in trajnosti.«
Slovenija ima pri Evropski komisiji kot geografske označbe (zaščitena označba porekla - ZOP, zaščitena geografska označba - ZGO) zaščitenih:
- 25 kmetijskih proizvodov in živil (ZOP – 12, ZGO – 13)
- 17 vin – 14 ZOP, 3 ZGO
- 4 žgane pijače (geografska označba)
V nadaljevanju konference so sledile številne okrogle mize na temo geografskih označb na katerih so sodelovali tudi predstavniki ministrstva in številni mednarodni strokovnjaki. Predstavljene so bile tudi najboljše prakse na področju živilskih geografskih označb.