Skoči do osrednje vsebine

Nekemične zasvojenosti – od vzrokov do posledic

Na 3. nacionalni konferenci obvladovanja nekemičnih zasvojenosti z naslovom »Razumevanje nekemičnih zasvojenosti v današnji družbi: od vzrokov do posledic«, ki je 26. novembra potekala v Ljubljani, so poleg domačih strokovnjakov različne vidike nekemičnih zasvojenosti predstavili tudi priznani mednarodni predavatelji. Poudarili so tudi pomen izmenjave izkušenj ter znanj s tega področja.

Konference v organizaciji Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Ministrstva za zdravje se je udeležilo več kot 250 strokovnih delavcev, ki se pri svojem delu srečujejo s problematiko nekemičnih zasvojenosti.

Zbrane je v imenu Ministrstva za zdravje uvodoma nagovorila generalna direktorica Direktorata za javno zdravje Vesna Marinko: »Pojav nekemičnih zasvojenosti je tako v Sloveniji kot v tujini v porastu in predstavlja vse večji javnozdravstveni problem, na katerega opozarjajo tako raziskovalci kot strokovnjaki, ki se z njim srečujejo v praksi. Na Ministrstvu za zdravje se zavedamo, da so nekemične odvisnosti, zlasti prekomerna raba digitalnih naprav pri otrocih in mladostnikih, vse večji izziv, ki ne prizadene le posameznikov, temveč tudi družine in skupnost. Zato si prizadevamo za celovit in sistemski pristop, ki povezuje zdravstvo, šolstvo, socialo in druge resorje.«

V nadaljevanju je Marinko podrobneje predstavila aktivnosti Ministrstva za zdravje v zadnjem obdobju: »Povečujemo preventivne aktivnosti in osveščanje javnosti tudi z medijskimi aktivnostmi, ki bodo nagovorile predvsem mlade in starše. Ključno je zgodnje prepoznavanje težav, zato vlagamo v sofinanciranje različnih programov prepoznave in zgodnje obravnave. V letošnjem letu smo pričeli tudi s projektom  usposabljanja in nadgradnje kompetenc strokovnih delavcev v zdravstvu, šolstvu, sociali in nevladnem sektorju na področju digitalnih odvisnosti. Razvijamo nove programe podpore za zgodnjo obravnavo ter nadgrajujemo delo centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, svetovalnic in nevladnih organizacij, da zagotovimo ustrezno pomoč tako mladim kot odraslim.

Posebno pozornost namenjamo tudi osebam z najtežjimi težavami, zato smo v lanskem letu že uvedli programe zdravljenja nekemičnih odvisnosti za otroke in mladostnike v Mladinskem klimatskem zdravilišču Rakitna ter za odrasle v Psihiatrični bolnišnici Idrija. Pridružili smo se tudi mednarodnemu projektu TSI, kjer v sodelovanju z drugimi evropskimi državami preučujemo strateške in zakonodajne rešitve, izmenjujemo primere dobre prakse in pripravljamo širše medijske aktivnosti za ozaveščanje.«

Zaključila je: »Ob tej priložnosti bi se posebej zahvalila vsem, ki s svojim delom prispevate k iskanju rešitev in pomoči tistim, ki jo potrebujejo. Naša skupna odgovornost je ustvariti okolje, kjer bo podpora za obvladovanje nekemičnih odvisnosti dostopna, učinkovita in vključujoča. To je dolžnost do vseh generacij, zlasti naših otrok in mladostnikov.«

Rezultati raziskave o vedenju otrok 

Vse več raziskovalcev, strokovnjakov, staršev, svojcev in drugih deležnikov opozarja na porast različnih oblik prekomernega vedenja, ki lahko vodi v zasvojenost ter tako pomembno vpliva na duševno in telesno zdravje populacije.  

Rezultati slovenske raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju (HBSC) iz leta 2022 so pokazali, da 8,9 odstotek slovenskih mladostnikov dosega kriterije problematične uporabe družbenih omrežij, 9,1 odstotek pa zasvojenosti z videoigrami. Rezultati so se v primerjavi z letom 2018 povišali, kar nakazuje pomembnost raziskovanja in preventive na tem področju ter nujnost po dodatnih ukrepih, da bi omejili razvoj teh zasvojenosti že v zgodnjih fazah.

Pri nastanku nekemičnih zasvojenosti imajo pomembno vlogo različni dejavniki, kot so na primer nevrobiološki mehanizmi, vpliv družbenih in tehnoloških trendov ter obremenjujoče izkušnje v otroštvu. Tako je bila konferenca namenjena poglobljenemu razumevanju teh prepletenih dejavnikov, saj je le s celostnim pristopom možno učinkovito preprečevati in obvladovati nekemične zasvojenosti.

Več o vsebinah in izsledkih, predstavljenih na 3. nacionalni konferenci obvladovanja nekemičnih zasvojenosti je zapisano na spletni strani NIJZ.

Več informacij s področja nekemičnih zasvojenosti ter virov pomoči je zapisano na spletni strani ministrstva.