Skoči do osrednje vsebine

Strokovni posvet ob svetovnem dnevu trajnostne mobilnosti

V Ljubljani je potekal 2. strokovni posvet ob svetovnem dnevu trajnostne mobilnosti. Strokovni posvet je bil namenjen priložnosti za izmenjavo znanj in izkušenj na področju trajnostne mobilnosti. Posvet je bil sestavljen iz dveh delov.

En del  so predstavljali predavatelji  raziskovalci in vodje projektov, v drugem delu je sledila razprava na okrogli mizi, ker so bili predstavniki različnih resorjev odločevalcev.

V prvem delu so predavatelji predstavili najnovejše raziskave, ugotovitve projektov, ki jih v sodelovanju s partnerji izvaja Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo s področja trajnostne mobilnosti. Izpostavljene so bile naslednje vsebine: prometnih koridorjev,  večmodalnih vozlišč, oblikovanje umeščanja stanovanjske gradnje ob vozlišča, modeli kolesarskih povezav, projekt LIFE Care4Climate, raziskava glede opredelitev vzrokov sprejemanja odločitev prebivalcev glede izbranih načinov dnevne mobilnosti,  izboljšanja trajnostnega dnevnega prevoza na delo in študij, ter mobilnosti načrti za ustanove in podjetja.  V nekaterih izmed predstavljenih raziskav in projektov kot partner sodeluje tudi Ministrstvo za naravne vire in prostor.

V drugem delu je na okrogli mizi potekala razprava med odločevalci različnih resorjev. Med razpravljavci je sodelovala mag. Lenča Humerca Šolar iz Ministrstva za naravne vire in prostor. V razpravi je opozorila na povezavo med načrtovanjem prostora in načrtovanjem prometa. Izpostavila je, da se tradicionalno mobilnost  uporabljala v okviru prometnega načrtovanje,  na drugi strani pa se zagotavljanje dostopnosti usmerja v področje  razporejanja dejavnosti v prostoru, krajšanje vsakodnevnih poti, mešanje rab v prostoru torej bolj v prostorsko načrtovanje, kar so se razpravljavci na okrogli mizi in udeleženci strinjali. Opozorila je na povezovanje prometnega in prostorskega načrtovanja zato v ta namen in s tem ciljem tudi pristopamo k skupnemu sodelovanje pri raziskovalnih nalogah. V nadaljevanju je izpostavila tudi možnost povezovanja pri pripravi regionalnih prostorskih planov v povezavi s pripravo občinskih in regionalnih celostnih prometnih strategij.

Ostali razpravljavci na okrogli mizi so izpostavili pomembnost javnega potniškega prometa, finančnih vidikov in elementov povračila stroškov na delo, ter tudi izzive v šolskih prevozih in težave vožnje osnovnošolskih otrok v šole.

Strokovni posvet se je zaključil z živahno razprava med razpravljavci, predavatelji in udeleženci posveta.