Južna Amerika ponuja številne priložnosti za krepitev sodelovanja na področju digitalne preobrazbe

Minister Klemen Boštjančič se je srečal z državno sekretarko za digitalno vlado province Buenos Aires Sandro d’Agostino
V Argentini se je srečal s sogovorniki tako na ravni zvezne vlade kot province in mesta Buenos Aires. V pogovoru z državnim sekretarjem za inovacije, znanost in tehnologijo Dariem Genuo, ki je pristojen za področje digitalizacije in deluje v okviru kabineta predsednika države, je bilo kot področje potencialnega sodelovanja prepoznano v celostnem pristopu k učinkoviti digitalni preobrazbi. Vse od infrastrukture do razvoja digitalnih storitev, predvsem pa na področju uvajanja in uporabe novih naprednih tehnologij, s poudarkom na umetni inteligenci. Na tem področju imamo v Sloveniji namreč več desetletij izkušenj v okviru raziskav in visokošolskega izobraževanja, uspešno pa uresničujemo zaveze iz Nacionalnega programa za umetno inteligenco ter vzpostavljamo nacionalni kompetenčni center, ki bo povezal celoten digitalni ekosistem - vlado, podjetja, raziskovalce in akademsko sfero, s ciljem podpreti gospodarske, znanstvenoraziskovalne, razvojne in inovacijske dejavnosti na področju umetne inteligence v Sloveniji. Državni sekretar Genua je predstavil aktivnosti argentinske vlade, ki se trenutno osredotočajo na razvoj učinkovitih digitalnih storitev za državljane, za kar potrebujejo sodobno infrastrukturo, zmogljivo širokopasovno povezavo in razvoj 5G omrežja, veliko ambicij pa imajo tudi na področju umetne inteligence, kjer bi jim koristile slovenske izkušnje. Oba sta se strinjala, da imata državi podobne izzive in cilje, kar se tiče digitalnega razvoja, zato sta se dogovorila za okrepitev sodelovanja z izmenjavo dobrih praks in skupnimi projekti.
Minister se je v okviru delovnega obiska v Južni Ameriki srečal tudi z državno sekretarko za digitalno vlado province Buenos Aires Sandro d'Agostino, ki je v Argentini digitalno najbolj razvita. Glavna tema pogovorov je bila obnovitev aktivnosti glede podpisa Memoranduma o sodelovanju s provinco Buenos Aires. Memorandum bo zajemal področja naprednih tehnologij, predvsem umetne inteligence, elektronskih storitev državne uprave, podatkovne ekonomije in kibernetske varnosti.
Tudi v pogovoru z vodjo Kabineta ministrov vlade mesta Buenos Aires Nestorjem Osvaldom Grindettijem so bila izpostavljena številna področja, kjer si bosta obe državi prizadevali za sodelovanje, predvsem na področju uporabe umetne inteligence pri zagotavljanju uspešnih digitalnih storitev za državljane.
V okviru delovnega obiska je minister Boštjančič obiskal tudi Paragvaj, kjer se je srečal z namestnikom ministra za informacijske tehnologije in komunikacije Klausom Pistillijem. V ospredju pogovora so bile aktivnosti na področju zagotavljanja digitalne povezljivosti Paragvaja, kjer je razkorak med mesti in podeželjem občuten. Delo ministrstva je usmerjeno na regulacijo uporabe umetne inteligence, pri čemer bi si želeli izmenjati izkušnje s Slovenijo pri implementaciji Akta Evropske unije o umetni inteligenci. Med prioritetami pa je omenil tudi okrepitev uporabe elektronske digitalne identitete za storitve državljanov in uporabo odprtih podatkov za zagotavljanje transparentnosti države.
V Paragvaju se je minister srečal tudi z ministrom za gospodarstvo in finance Carlosom Fernandezom Valdovinosom. Tudi tu je bila ena od tem pogovora digitalizacija. Ministra sta se dogovorila za krepitev sodelovanja predvsem pri uporabi umetne inteligence.
Slovenija je sicer zelo aktivna v dialogu EU - Latinska Amerika-Karibi na področju digitalizacije in umetne inteligence, zato je priložnosti za sodelovanje tudi v tem okviru veliko. V spletišču »Digitalizacija za razvoj« (D4D Hub) za Latinsko Ameriko in Karibe se je na pobudo Slovenije oblikovala delovna skupina za umetno inteligenco, ki ji sopredsedujeta Slovenija in Španija. Možnosti za sodelovanje z Argentino in Paragvajem pa se ponujajo tudi z aktivnejšo vlogo Slovenije kot članice Medameriške razvojne banke.
Pogovori ministra Boštjančiča so potekali v duhu iskanja skupnih interesnih točk z obema državama ter možnostih sodelovanja tako znotraj državne uprave kot tudi z gospodarstvom in znanstveno-raziskovalno sfero. Zato se je v Argentini srečal tudi s predstavniki Slovensko-argentinske gospodarske zbornice (SLOAR). Zbornica deluje tri leta in trenutno združuje 30 podjetij, njihov cilj pa je povezati slovenska podjetja, ki delujejo v Argentini in jim omogočiti sodelovanje s podjetji v Sloveniji. Pri tem jim je v pomoč že ratificiran memorandum o gospodarskem sodelovanju ter ustanovitev mešane komisije med obema državama.
V okviru obiska se je minister Boštjančič sestal tudi s predstavniki slovenske skupnosti v Argentini, z vodstvom Slovenskega doma v San Justu ter z učenci, učitelji in vodstvom Balantičeve osnovne šole, ki deluje v okviru doma. Pohvalil je dosežke učencev in delo učiteljev, ki prostovoljno poučujejo slovenski jezik in zagotavljajo ohranjanje slovenščine že v tretji in četrti generaciji Slovencev v Argentini. Prosil jih je za konkretne predloge krepitve sodelovanja s Slovenijo in jim ponudil pomoč s strani vlade.
Sicer je minister v okviru obiska v Južni Ameriki opravil pogovore s predstavniki vlad Argentine in Paragvaja tudi na področju financ in gospodarstva ter se udeležil 17. Globalnega foruma OECD za preglednost in izmenjavo informacij za davčne namene.