Skoči do osrednje vsebine

Sprejet je Program omejevanja porabe alkohola za obdobje 2025–2026

Vlada Republike Slovenije je potrdila Program omejevanja porabe alkohola in zmanjševanja škodljivih posledic rabe alkohola 2025 - 2026, s ciljem zmanjšanja zdravstvenih, socialnih in ekonomskih bremen, povezanih s škodljivo rabo alkohola. Vključuje vrsto ukrepov, ki temeljijo na priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije in drugih mednarodnih strategijah za celovito obravnavo te problematike.

Program omejevanja porabe alkohola in zmanjševanja škodljivih posledic rabe alkohola 2025–2026 vključuje vrsto ukrepov:

  • izboljšanje dostopnosti do preventivnih in podpornih storitev
    • krepitev preventivnih aktivnosti na področju tvegane in škodljive rabe alkohola ter vzpostavitev sistematičnega spremljanja ključnih podatkov, kot so poraba alkohola in zdravstvene posledice.
    • okrepitev delovanja programov zgodnje prepoznave in obravnave posameznikov z alkoholnimi težavami, pri čemer bo poseben poudarek namenjen sodelovanju zdravstvenega in socialnega sektorja.
  • ozaveščanje javnosti o tveganjih pitja alkohola
    • povečanje ozaveščenosti o zdravstvenih, socialnih in ekonomskih posledicah pitja alkohola. Načrtovane so medijske kampanje in izobraževalne dejavnosti, s katerimi bo javnost bolje informirana o tveganjih, povezanih s pitjem alkohola, ter o možnostih pomoči. Posebna pozornost je namenjena mladim, nosečnicam in ranljivim skupinam prebivalstva.
  • krepitev medsektorskega sodelovanja
    • vključitev in sodelovanje različnih sektorjev, vključno z zdravstvom, šolstvom, socialnim varstvom, lokalnimi skupnostmi ter nevladnimi organizacijami,
    • vzpostavitev stalne medresorske koordinacijske skupine, ki bo usklajevala aktivnosti ter omogočila učinkovitejše izvajanje politik in ukrepov.
  • vključevanje lokalnih skupnosti v izvajanje preventivnih dejavnosti
    • lokalne skupnosti bodo igrale ključno vlogo pri prilagajanju ukrepov specifičnim potrebam prebivalstva. Program predvideva izvedbo delavnic, seminarjev in lokalnih kampanj, ki bodo podprle skupnostne pristope za zmanjšanje škodljive rabe alkohola.

Program smiselno vključuje tudi nekatere dokazano učinkovite ukrepe obvladovanja pitja alkohola, ki se že izvajajo v nekaterih državah, kot so cenovna in fizična dostopnost alkoholnih pijač ter njihovo označevanje, vključno z zdravstvenimi opozorili.

Slovenija se je znotraj političnih zavez Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) obvezala, da bo do leta 2030 v primerjavi z letom 2010 za 20 odstotkov zmanjšala splošno porabo alkohola. Program za leti 2025 in 2026 tako predstavlja pomemben korak k doseganju tega cilja. S celovitim pristopom in sodelovanjem vseh deležnikov bo Slovenija naslovila enega največjih javnozdravstvenih izzivov, s čimer si prizadeva za izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev in zmanjšanje stroškov, povezanih s posledicami pitja alkohola.