Skoči do osrednje vsebine

Terenski obiski: državna sekretarka dr. Kegljevič Zagorc danes na Gorenjskem

Državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc se je danes mudila ob porečjih Poljanske in Selške Sore, Sore, Kokre in Save. Najprej si je skupaj s predstavniki direkcije za vode in koncesionarja na terenu ogledala ureditve vodotokov v dolini Hrastnice v Občini Škofja Loka, za tem pa se v Medvodah srečala s predstavniki občin.

Predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor ter Direkcije za vode so skupaj z župani pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in pregledali načrtovana dela v prihodnjih dveh letih. Današnji obisk zajema občine Žiri, Gorenja vas-Poljane, Železniki, Škofja Loka, Medvode, Jezersko, Preddvor, Šenčur in Kranj.

Na obravnavanem območju je bilo v okviru izrednih ukrepov letu 2024 zaključenih 77 delovišč – v občini Gorenja vas-Poljane 23, Škofji Loki 20, Žireh 15, Železnikih 8, Medvodah 5, Preddvoru 4 in v Kranju 2. Naj spomnimo, po celotni Sloveniji so bili izredni ukrepi izvedeni na 843 km poškodovanih vodotokov, delo pa uspešno zaključeno na 1.486 deloviščih. Ujma, ki je avgusta 2023 prizadela kar 183 občin po Sloveniji, je povzročila velike poškodbe vodotokov, vodne infrastrukture in premostitvenih objektov, nekateri deli so bili popolnoma uničeni, naplavljen material je zapolnil zadrževalnike v povirjih, zamašil mostove, nekateri vodotoki so povsem spremenili svoje struge. Poškodovanih je bilo več kot 4000 kilometrov vodotokov.

Izredni ukrepi so bili zaključeni junija 2024, vmes je v maju vlada sprejela petletni sanacijski program, v oktobru so bile s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se pričela. Postopek sanacije vključuje pripravo dokumentacije, recenzijo, pridobivanje soglasij in dovoljenj, pri čemer je treba upoštevati pogoje mnenjedajalcev, časovne omejitve na primer zaradi gnezdenja ptic in drstenja rib, ter izvedbo tako imenovanih na naravi temelječih rešitev povsod, kjer je to smiselno in možno. Ob enem morajo ukrepi upoštevati vpliv podnebnih sprememb. Skupna ocenjena vrednost plana sanacije na območju danes obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je 32,9 milijona evrov. Največ, kar 14 milijonov evrov, bo za obnovo poškodovane vodne infrastrukture namenjenih na območju občine Škofja Loka.

Na področju investicij se zaključuje prva faza protipoplavne ureditve porečja Selške Sore skozi Železnike, v teku pa je že druga faza, ki bo zaključena jeseni prihodnje leto. Skupna vrednost obeh faz projekta je ocenjena na 29 milijonov evrov, financiran pa bo iz kohezijskih sredstev in Sklada za vode.

Večja investicija je v načrtu tudi na porečju Poljanske Sore, in sicer protipoplavna ureditev od Puštala do sotočja Selške Sore ter Sore do Suhe v Občini Škofja Loka. Gradnja se bo predvidoma začela v prvi polovici prihodnjega leta. Projekt je ocenjen na 17 milijonov evrov in bo financiran iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost.

Poleg sanacijskih del in investicij bodo potekala tudi redna vzdrževalna dela. Na območju zgornje Save je bilo v iztekajočem se letu za izvajanje obvezne državne gospodarske javne službe namenjenih 4,2 milijona evrov in 1,6 milijona evrov za praznjenje zadrževalnikov. V letu 2025 je za vzdrževanje namenjenih 4,5 milijona evrov.

Terenski obiski v novembru in decembru

Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.

»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.

Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskoletnih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).

Program prihodnjih terenskih obiskov

Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.

Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.