Državna sekretarka dr. Kegljevič Zagorc je danes nadaljevala z obiskom Gorenjske, ob zgornji Savi
Skupaj so pregledali opravljeno delo na vodotokih v iztekajočem se letu in se podrobneje posvetili načrtom sanacijskih in vzdrževalnih del ter investicij na vodni infrastrukturi za prihodnji dve leti.
Na obravnavanem območju so bila dela v okviru izrednih ukrepov, to je nujne odprave škode na vodotokih po ujmi 4. avgusta, zaključena na 31 deloviščih, največ, tretjina, na območju občine Radovljica.
Po zaključenih izrednih ukrepih se je začela sanacija. Dela sledijo petletnemu sanacijskemu programu, ki ga je maja letos sprejela vlada. Letos se na tem območju izvajajo sanacijska dela v vrednosti 3,8 milijona evrov, v letih 2025 in 2026 pa je za sanacijo predvidenih 8,3 milijona evrov.
Poleg tega bodo potekala tudi vzdrževalna dela, zanje je na celotnem območju zgornje Save namenjenih 4,5 milijona evrov. Letos je bilo za vzdrževanje namenjenih 4,2 milijona evrov in 1,6 milijona evrov za praznjenje zadrževalnikov.
»Tako včeraj kot danes smo slišali več pohval kot nekih izzivov, zagotovo pa so še določene stvari, ki jih bo treba nasloviti in jih bomo izboljšali z boljšo komunikacijo in sodelovanjem,« je ob koncu obiskov na Gorenjskem povzela državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc.
O včerajšnjem obisku občin ob zgornji Savi in srečanju z župani v Medvodah.
Terenski obiski v novembru in decembru
Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.
»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.
Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskoletnih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrnejo v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).
Program prihodnjih terenskih obiskov
Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.
Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.