Državna sekretarka na Posvetu slovenskih društev v Nemčiji: Ponosni ste lahko na svojo dediščino.
Posvet je pripravilo Slovensko kulturno društvo Lipa München. Finančno ga je podprl Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.
V okviru posveta so se udeleženci lahko udeležili delavnic folklore, petja, dramske igre, retorike, pripravili so otroško sekcijo; koristnim informacijam so lahko prisluhnili na predavanjih pod naslovom zakonodaja – novosti; slovenski jezik, šolstvo, študiji in pokojnina v Nemčiji / Sloveniji. V soboto zvečer je bil vrhunec letošnjega dogajanja, na katerem so udeleženci predstavili del kreativnosti, ki so jih vadili na delavnicah. S prekmurskimi plesi so se predstavili člani folklorne delavnice. Sledil je kratek vpogled in nekaj koristnih napotkov iz retorične delavnice. Kar tri lepe slovenske pesmi so zapeli člani pevske delavnice, ki so večer slovesno odprli že s slovensko himno. Člani dramske delavnice so poskrbeli, da so gledalci izvedeli, kdo je Vidku sešil srajčico. Na ogled so bile postavljene tudi umetnine, ki so jih narisali mladi udeleženci otroškega programa. Uvodoma sta zbrane nagovorili tudi državna sekretarka Vesna Humar in veleposlanica Republike Slovenije v Berlinu dr. Ana Polak Petrič.
»Taki dogodki dokazujejo koliko znanja, koliko izkušenj, koliko dragocene dediščine se je nabralo v slovenskih društvih v Nemčiji. To je res nekaj velikega. Na to ste lahko ponosni,« je poudarila državna sekretarka Humar.
Zadnji dan letošnjega posveta se je začel s slovensko mašo, ki jo je vodil slovenski duhovnik v Münchnu Izidor Pečovnik Dori, sicer tudi predsednik Zveze slovenskih izseljenskih duhovnikov, diakonov in pastoralnih sodelavcev v Evropi ter Zveze Rafael.
Dachau, mesto, ki je gostilo tokratni posvet, je prizorišče enega najbolj bolečih obdobij evropske zgodovine in je grobo zaznamovalo tudi življenja številnih Slovenk in Slovencev. Tokratni posvet in obisk državne sekretarke se je tako zaključil z obiskom Koncentracijskega taborišča Dachau. V vodenem ogledu so taborišče predstavili tudi skozi usodo in zgodbe nekaterih slovenskih jetnikov. V taborišču Dachau je bilo zaprtih kar 1100 Slovenk in Slovencev, mnogi od njih so tu izgubili življenje. Državna sekretarka Vesna Humar je v spremstvu veleposlanice Republike Slovenije v Berlinu dr. Polak Petrič in generalne konzulke v Münchnu Maše Šiftar ob tej priložnosti položila venec in se s trenutkom tišine in nekaj mislimi spomnila nanje. Zazvenela je tudi slovenska občutena pesem "Kje so tiste stezice".
Na posvetu, ki se je začel že v petek in se je sklenil v nedeljo, so rojaki ponovno zbrali prvič po nekoliko daljšem premoru zaradi pandemije. Polni zagona in navdušenja so se poslovili z obljubo, da se na naslednjem tovrstnem posvetu ponovno snidejo leta 2026 v okolici Stuttgarta.
Državno sekretarko sta spremljali veleposlanica Republike Slovenije v Berlinu dr. Ana Polak Petrič in generalna konzulka Republike Slovenije v Münchnu Maša Šiftar.