Slovenski prijavitelji na čelu absorpcije centraliziranega evropskega instrumenta za inovacije
Pobuda I3, zasnovana za krepitev sinergije med instrumenti financiranja EU, nacionalnimi in regionalnimi instrumenti financiranja, je še posebej učinkovita pri krepitvi inovacijskih ekosistemov po vsej Evropi, slovenski prijavitelji pa so v ospredju, kar ponazarja tudi spodnji graf.
Instrument I3, ki se financira iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR), podpira medregionalne inovacijske projekte v kritičnih fazah komercializacije in širjenja. Njegov cilj je pomagati projektom pri premagovanju regulativnih in tržnih ovir ter zagotoviti pot za privabljanje naložb in vključevanje v evropske vrednostne verige.
V okviru svojega poslanstva se delovni program I3 osredotoča na strategije pametne specializacije. Cilj tega pristopa je pospešiti sprejemanje raziskovalnih inovacij na trgu in okrepiti trajnostne povezave med regionalnimi ekosistemi.
Program I3 za obdobje 2023-2024 ponuja financiranje v okviru treh strateških sklopov:
- Sklop 1 - spodbuja konzorcije iz regij z različnimi inovacijskimi profili k sodelovanju pri medregionalnih inovacijskih projektih na področjih skupnega ali dopolnjujočega se strokovnega znanja.
- Sklop 2a - Osredotoča se na manj razvite regije ter pomaga pri vzpostavljanju in rasti vrednostnih verig ob hkratnem vključevanju regionalnih inovacijskih akterjev v mreže na ravni EU.
- Sklop 2b - Krepi regionalne inovacijske ekosisteme in povečuje njihovo zmogljivost za razvoj zanesljivih poslovnih primerov za medregionalne projekte.
Ključno vlogo pri aktivnem sodelovanju Slovenije ima Sektor za koordinacijo pametne specializacije (S5) na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR). S5 z izdajanjem dopisov o skladnosti s pametno specializacijo konzorcijem zagotavlja skladnost s cilji I3 in podpira lokalne deležnike pri vzpostavljanju močnega položaja v vrednostnih verigah EU.
Slovenija s proaktivnim sodelovanjem v projektu I3 poudarja svojo zavezanost spodbujanju rasti, ki temelji na inovacijah. Z izkoriščanjem priložnosti, ki jih ponuja medregionalni naložbeni okvir EU, slovenski inovatorji ne prispevajo le h gospodarskemu razvoju države, temveč tudi krepijo njeno prisotnost na evropskem inovacijskem zemljevidu. Iz spodnjega zemljevida Evrope je razvidno, da je Slovenija v vrhu po številu partnerjev, vključenih v projekt.
Ker se približuje rok za zadnji razpis za financiranje (v angleščini) I3, ki bo 5. decembra 2024, Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj želi vsem slovenskim prijaviteljem obilo uspeha in zagona še v prihodnje.