Skoči do osrednje vsebine

Nevladne organizacije s preventivnimi programi pomembno prispevajo k zdravstveni pismenosti

Danes je bila v Ljubljani 3. nacionalna konferenca z naslovom Zdrava povezava – Združujemo moči za zdravje ljudi. Namen konference je predstavitev programov in dobrih praks nevladnih organizacij, ki prispevajo k izboljšanju zdravja v družbi, s poudarkom na zdravstveni pismenosti kot rdeči niti dogodka.

Na konferenci so se zbrali izvajalci programov, ki jih je ministrstvo financira z javnim razpisom v obdobju od 2022 do 2025. Aktivnosti nevladnih organizacij smo ocenjevali skozi oči strokovnjakov na področju zdravstva, predstavnikov občin in ključnih izvajalcev teh programov, nevladnih organizacij. Preventivni programi, ozaveščanje o zdravem življenjskem slogu, delo z ranljivimi skupinami in zmanjševanje stigme in diskriminacije pomembno prispevajo k boljšemu zdravju posameznikov in skupnosti. Vendar pa ti programi dajo najboljše rezultate le, če se izvajajo v lokalnem okolju. Zdravje najbolje krepimo tam, kjer živimo in delamo, so poudarili sodelujoči na konferenci Zdrava povezava.

Letošnja osrednja tema konference Zdrava povezava – Združujemo moči za zdravje ljudi je bila zdravstvena pismenost, ki je sposobnost posameznika razumeti, interpretirati in uporabiti informacije, povezane z zdravjem, da bi sprejemal ustrezne odločitve, ki vplivajo na njegovo zdravje in blaginjo. To vključuje razumevanje informacij o preventivnih ukrepih, zdravljenju, obvladovanju bolezni, zdravem načinu življenja in dostopu do zdravstvenih storitev. Zdravstvena pismenost je ključna za izboljšanje zdravja posameznikov in skupnosti, saj ljudem omogoča, da razumejo, kako lahko tudi sami vplivajo na svoje zdravje in dobro počutje. Po drugi strani so potrebni sistemski ukrepi na državni ravni, ki ustvarjajo pogoje za dostop do zdravstvenih informacij in ustrezno odzivnost sistema zdravstvenega varstva. Na lokalni ravni se morajo ukrepi prilagajati specifičnim potrebam prebivalcev, pri tem pa imajo ključno vlogo tudi nevladne organizacije, ki potrebe ranljivih skupin najbolje poznajo.

Ministrstvo je sofinanciralo 91 programov nevladnih organizacij

Nevladne organizacije na področju zdravja v Sloveniji so dobro vpete v lokalna okolja, so prilagodljive in dobro povezane s stroko javnega zdravja in drugimi medicinskimi strokami. Sodelujejo tudi s sistemom socialnega varstva in vzgoje in izobraževanja ter se povezujejo v mreže nevladnih organizacij v EU in širše. Na področju zdravja se organizirajo tudi za zagovorništvo politik in ukrepov, ki podpirajo cilje in strateške usmeritve, sprejete v okviru mednarodnega sodelovanja, zlasti v organizacijah, kot so Evropska komisija (EK), Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Organizacija združenih narodov (OZN).

V Sloveniji nevladne organizacije s področja zdravja delujejo predvsem na področjih odvisnosti od prepovedanih substanc, alkohola in tobaka, varovanja duševnega zdravja, preprečevanja nasilja, kroničnih nenalezljivih bolezni, vključno z rakom in sladkorno boleznijo, prehrano in telesno dejavnostjo za zdravje, na področju okolja in zdravja, ter preprečevanja okužb s HIV in drugih spolno prenosljivih bolezni.

Ministrstvo za zdravje je za obdobje od 2022 do 2025 v okviru javnega razpisa za sofinanciranje skupno 91 programov, ki jih izvaja 82 nevladnih organizacij in javnih zavodov, razdelilo 10,85 milijona evrov. 

Na konferenci so ugledni zdravstveni strokovnjaki predstavili sodelovanje z nevladnimi organizacijami, ki s svojimi aktivnostmi pomembno dopolnjujejo programe zdravstvenega varstva na področju preprečevanja okužbe s HIV in spolno prenosljivih boleznimi, na področju srčnožilnih bolezni in preprečevanja raka.

Predstavile so se Mestna občina Velenje, Mestna občina Celje in Občina Mokronog-Trebelno, ki so podrobneje osvetlile sodelovanje občin z nevladnimi organizacijami. Ključno za uspeh in vključevanje najbolj ranljivih skupin je pri njihovem delu sodelovanje z zdravstvom, šolstvom, socialnim varstvom in lokalnimi skupnostmi v okolju, kjer ljudje živijo, delajo in preživljajo prosti čas.

Na koncu so se predstavile nevladne organizacije, ki v svoje programe vključujejo mlade kot aktivne udeležence pri krepitvi zdravega načina življenja. Z vključevanjem mladih v tovrstne programe, zlasti v najbolj ranljivem obdobju odraščanja, se krepi njihovo zavedanje o pomenu zdravja in širšem družbenem kontekstu, ki vpliva na njihove izbire.