Skoči do osrednje vsebine

Odprtje 27. umetniške razstave iz niza Okno k sosedu

V četrtek, 28. novembra 2024, je Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu odprl že 27. razstavo iz cikla Okno k sosedu. Tokrat se avstrijskemu občinstvu predstavljata akademska slikarka Jasna Samarin in akademski kipar Zoran Srdić Janežič, katerih dela si je moč ogledati do aprila 2025.

Razstavo je slavnostno odprla generalna konzulka Republike Slovenije v Celovcu Maja Balant Slobodjanac, ki je uvodoma izpostavila, da so tovrstni dogodki dober primer kulturne diplomacije, ki ljubiteljem umetnosti na avstrijskem Koroškem omogoča vpogled v umetniško udejstvovanje njim sosednje Slovenije, obenem pa umetnike in institucije na obeh straneh meje spodbuja k mreženju in sodelovanju. Dodala je, da kultura človeka vabi k sodelovanju, odpiranju srca, dialogu ter razvijanju posluha za drugega.

Dogodek je pritegnil lepo število avstrijskih umetnikov in lastnikov galerij iz Celovca in okolice, ki so med drugim potrdili veliko zanimanje za sodelovanje s Slovenijo in Zvezo društev slovenskih likovnih umetnikov, ki že dolga leta skrbi za vedno nove in navdušujoče razstave v prostorih generalnega konzulata.

Kustosinja Olga Butinar Čeh je predstavila umetnika in njuna dela, ki sodobno umetnost združujejo z izsledki znanosti, medicine, raziskav in umetne inteligence. Jasna Samarin (1966) je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani diplomirala pri prof. Emeriku Bernardu. Kot štipendistka francoske vlade je od 1990 do 1991 študirala na École nationale supérieure des Beaux-Arts v Parizu. Do danes je več kot 30-krat samostojno razstavlja doma in v tujini. Zoran Srdić Janežič (1974) je akademski kipar, intermedijski umetnik in oblikovalec lutk v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Odlikuje ga raba novih materialov in tehnologij, kot so animatronika, gibljivi mehanizmi v kombinaciji z biološkimi materiali, 3D virtualno oblikovanje ter virtualne resničnostne instalacije z AR (angleško Augmented Reality) kodami.

Odprtja razstave se je udeležilo več kot 70 gostov, med njimi predstavniki koroške deželne vlade, koroških Slovencev in številni nemško govoreči prijatelji. Tudi tokrat sta večer obogatila mlada glasbenika iz slovenske glasbene šole v Celovcu, ki sta s svojo glasbo poskrbela za lahkotno vzdušje.

Umetniško razstavo je tudi tokrat vizualno in zvočno posnel Ivan Klarič. Posnetek bo že kmalu na ogled na spletnih straneh Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov in Generalnega konzulata Republike Slovenije v Celovcu.