Skoči do osrednje vsebine

Državna sekretarka dr. Kegljevič Zagorc danes z obalnimi, kraškimi in delom notranjskih občin

V sklopu današnjega terenskega obiska se je državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc srečala s predstavniki občin, ki sodijo v območje jadranskih rek z morjem. Ta del Slovenije je bil prizadet v dveh izrednih dogodkih v lanskem letu in enem v letošnjem. Vsa dela, ki so bila vezana na interventne in izredne ukrepe po neurjih s poplavami, so bila zaključena, začenja se sanacija.
udeleženci srečanja sedijo v sejni sobi, na sredi stoji župan občine Postojna

Srečanje je potekalo v prostorih Gasilsko reševalnega centra Postojna | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor

1 / 3

Skupaj s predstavniki Direkcije Republike Slovenije za vode in koncesionarja se je državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc sestala s predstavniki občin Ankaran, Koper, Izola, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Pivka in Ilirska Bistrica.

Za razliko od preostalega dela Slovenije območje jadranskih rek z morjem v neurju 4. avgusta 2023 ni bilo prizadeto. Sta se pa na tem območju dva izredna dogodka zgodila kasneje avgusta in novembra 2023, tretji pa še ob koncu letošnjega poletja. Neurja so povzročila poplave manjših hudourniških vodotokov, poplave padavinske kanalizacije na naseljenih območjih in poplave morja. Interventni in izredni ukrepi po teh dogodkih so bili zaključeni – skupaj na 34 deloviščih, v vrednosti nekaj več kot milijon evrov.

Sledi sanacija. Skupna ocenjena vrednost načrta sanacije na območju obravnavanih občin za leto 2025 je 4,35 milijona evrov. Poleg tega se bodo v okviru gospodarske javne službe izvajala tudi redna vzdrževalna dela vodnih in priobalnih zemljišč – zanje je na tem območju v letu 2025 predvidenih 2,8 milijona evrov.

»Sodelovanje je plodno in je prava pot tudi za naprej. Občine so nam prenesle pozitivne odzive s terena, hkrati pa izpostavile tudi nekatere težave, ki so vezane na upravne postopke ali izdelavo hidrološko-hidravličnih študij. Na tem področju skupaj z direkcijo za vode vodimo veliko aktivnosti za pospešitev postopkov in odstranjevanje nekaterih administrativnih ovir,« je ob koncu današnjega obiska povzela državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc.

Na današnjem srečanju je bil predstavljen tudi potek večjih investicij v vodno infrastrukturo na tem območju. Prva je izboljšanje poplavnih razmer na povodju Badaševice v Mestni občini Koper (faza I: ureditev Badaševice na odseku zadrževalnika Pradisjol do iztoka v morje in faza II: zadrževalnik Pradisjol). Ocenjena vrednost projekta je 11,5 milijona evrov. Druga večja investicija je ureditev suhih zadrževalnikov v občini Izola, za katero je ocenjena vrednost 4,3 milijona evrov. Oba projekta bosta financirana iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost, začetek gradnje pa je predviden v marcu 2025.

Terenski obiski v novembru in decembru

Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.

»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.

Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrnejo v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).

Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.

Jesenski krog terenskih srečanj se jutri zaključuje, in sicer z obiskom ob porečju Soče. Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.