Občinski prostorski načrt je sprejela tudi Občina Miklavž na Dravskem polju
Veseli nas, da aktivnosti, ki jih izvajamo na Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP), v praksi že kažejo rezultate. Občina Miklavž na Dravskem polju je namreč sprejela Odlok o občinskem prostorskem načrtu občine Miklavž na Dravskem polju in ga objavila v Medobčinskem uradnem vestniku.
Tako imamo zdaj v Sloveniji le še 22 občin, ki nimajo sprejetega in veljavnega občinskega prostorskega načrta.
Občine, ki še niso sprejele OPN: Kozje, Pesnica, Lendava, Bloke, Šmartno ob Paki, Puconci, Bistrica ob Sotli, Lenart, Luče, Koper, Beltinci, Slovenska Bistrica, Štore, Celje, Kranjska Gora, Kobilje, Solčava, Sveta Ana, Maribor, Lukovica, Piran in Izola (sprejet na občinskem svetu, vendar ni veljaven).
Sprememba Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3) in podaljšanje roka za sprejem OPN
Po veljavnem ZUreP-3 se konec letošnjega leta izteče rok, v katerem bi morale imeti vse občine v Sloveniji sprejete in veljavne OPN. Ker občine, ki do tega roka OPN ne bi sprejele in posledično ne bi imele pravne podlage za izdajo gradbenih dovoljenj (razen na območjih, kjer veljajo podrobnejši prostorski akti), smo se na Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP) aktivno vključili v razreševanje nastale situacije.
Ob preverjanju stanja smo namreč ugotovili, da vzroki za nastalo situacijo niso zgolj v neaktivnosti občin, pač pa pogosto tudi v tem, da občinam ne uspe uskladiti zahtev državnih nosilcev urejanja prostora ali pa na njihova mnenja čakajo nerazumno dolgo.
Občinam je treba zagotoviti dodaten čas, da bodo pripravile OPN, zato smo pripravili novelo ZUreP-3, kar bo občinam omogočilo dodatni dve leti za sprejem OPN. Vlada je predlog že potrdila, državni zbor pa bo predlog obravnaval na decembrski seji.
Z občinami bomo v naslednjih mesecih intenzivno sodelovali in spremljali njihov napredek. Ob tem smo vse državne nosilce urejanja prostora pozvali, da pri obravnavi vlog priprave OPN prednostno obravnavajo občine, ki OPN še niso sprejele.