Zagotavljamo varnost vsem prebivalkam in prebivalcem v Sloveniji
Delo slovenske policije je učinkovito
Glede dveh konkretnih primerov, ki sta najbolj izpostavljena v medijih – umor moškega v Ljubljani in neprijavljen shod v BTC prejšnji teden – izpostavljamo, da policija v obeh primerih izvaja vse ukrepe in aktivnosti za čim hitrejšo razjasnitev dejanskega stanja.
Slovenska policija z različnimi metodami in oblikami dela skrbi, da je varnost prebivalk in prebivalcev zagotovljena v največji možni meri. Redno spremlja in načrtuje svoje ukrepe ter se odziva na vse varnostne dogodke. Kjer se pojavi varnostna problematika, policija zagotavlja javno varnost s poostrenimi nadzori, z večjo prisotnostjo policistov in z različnimi ciljno usmerjenimi oblikami dela.
Letošnje stanje kriminalitete je primerljivo s stanjem pred omejevalnimi ukrepi zaradi epidemije covid. Posebnosti ne zaznavamo.
Na področju premoženjskih kaznivih dejanj je Slovenija ena izmed varnejših držav Evropske unije. Kljub nekaterim bolj izpostavljenim varnostnim dogodkom letos policija z dodatnimi varnostnimi ukrepi zagotavlja ustrezno stopnjo varnosti.
Na področju preiskovanja krvnih in seksualnih deliktov v letu 2024 je policija uspešno preiskala vsa kazniva dejanja umora in uboja. Zadnji primer na območju Ljubljane je še v fazi preiskave.
Policija posebno pozornost namenja ranljivejšim skupinam. Nasilje v družini, medvrstniško nasilje in spolne zlorabe otrok so ena izmed prioritet.
Slovenska policija intenzivno sodeluje tudi z drugimi varnostnimi organi, ki jo prepoznavajo kot strokovnega in zanesljivega partnerja.
Reševanje romskih vprašanj
Očitki, da se razmere pri reševanju romskih vprašanj slabšajo, ne držijo.
Ministrstvo za notranje zadeve oziroma slovenska policija uspešno obvladuje varnostno situacijo na območju jugovzhodne Slovenije.
Slovenska policija je letos izvedla številne ukrepe in aktivnosti na varnostno bolj obremenjenih območjih. Ti ukrepi delujejo, kar potrjujejo tudi župani nekaterih občin jugovzhodne Slovenije, zato bomo z ukrepi tudi nadaljevali.
Izpostavljamo pa, da je upravljanje romske tematike izrazito medresorska naloga, ki je lahko uspešna le ob pravem dialogu ter sodelovanju z lokalno in romsko skupnostjo.
Nezakonite migracije
Letos je do sredine novembra policija obravnavala za slabih 20 odstotkov manj nedovoljenih prehodov državne meje kot v enakem obdobju lani.
Še posebej dejavna je policija pri preprečevanju nedovoljenih vstopov in odkrivanju tihotapskih mrež. Letos je obravnavala preko 400 kaznivih dejanj tihotapljenja ljudi.
Zaposlovanje
Glede na gospodarske razmere v Sloveniji tudi policija deli usodo s pomanjkanjem kadra. V ta namen intenzivno izvajamo ukrepe za privabljanje novih kandidatov za zaposlitev. Delovna skupina za promocijo zaposlovanja je pripravila Strategijo promocije policijskega poklica 2023–2025, s katero naslavlja izzive za izboljšanje kadrovske situacije v policiji.
Vsako leto objavimo javno objavo za zaposlitev kandidatov za policiste in kontinuirano izvajamo višješolski študijski program za poklic policist. Kandidati za policista v času izobraževanja prejemajo plačo v višini približno 1.100 evrov bruto, upravičeni pa so tudi do povračila stroškov za prehrano in povračila stroškov prevoza na delo in z dela. To pomeni, da so policisti edini poklic, ki plačo prejmejo že v času izobraževanja.
Z lanskim letom smo pristopili k še intenzivnejšim povabilom zainteresiranim z dodatno javno objavo za kandidate za policiste.
Pomemben del kadrovske politike je bila tudi priprava nacionalnega poklicnega standarda policist/policistka. S 30. junijem 2023 je bil uveden tudi sistem potrjevanja in pridobitve certifikata nacionalne poklicne kvalifikacije "Policist" na VI. ravni. Proučujemo tudi možnost prenove izobraževanja za poklic policist.
Za zagotavljanje čim boljših delovnih pogojev redno nabavljamo sodobna delovna sredstva, posodabljamo vozni park, zagotavljamo sodobna zaščitna sredstva in osebno varovalno opremo ter z rednim usposabljanjem skrbimo za ustrezno usposobljenost policistov.
Z nedavno sprejeto plačno reformo, ki prinaša največjo prenovo plačnega sistema v zadnjih 15 letih, pa se bodo plače zvišale tudi policistom, kar bo pomembno prispevalo k privlačnosti poklica, za kar smo si nenehno prizadevali v procesu pogajanj.
Sodelovanje s socialnima partnerjema
Ministrstvo za notranje zadeve ima skupaj s policijo in inšpektoratom vzpostavljen dober socialni dialog z obema policijskima sindikatoma. Rezultat tega je ne nazadnje tudi podpis Kolektivne pogodbe za dejavnost javnega reda in varnosti, s katero utrjujemo temelje za prihodnje pravično vrednotenje in izboljšanje pogojev dela slovenskih policistk in policistov.
Rezultati našega dela, podatki ter kazalniki analiz in anket kažejo, da opravljamo svoje delo dobro, uspešno, zakonito in strokovno. Potrditev dobro opravljenega dela policije potrjuje tudi uvrstitev Slovenije na visoko deveto mesto na svetovni lestvici Global Peace Index. Prav tako zadnji rezultati raziskave Ogledalo Slovenije, kjer je policija na petem mestu po stopnji zaupanja v institucijo, kažejo, da policija dela dobro. Stopnja zaupanja v policijo je od marca do oktobra letos namreč narasla za dve točki.