Skoči do osrednje vsebine

Digitalne javne storitve po vsej Evropski uniji - dostopne, uporabniku prijazne in interoperabilne

Marca letos je bil sprejet Akt o interoperabilni Evropi (IEA), eden ključnih digitalnih predpisov Evropske unije, ki spodbuja razvoj digitalnih javnih storitev po vsej Evropi (EU). Na podlagi tega akta je bil ustanovljen Odbor za interoperabilno Evropo, ki združuje predstavnike vseh držav članic EU.
Državna sedi na zasedanju med ostalimi udeleženci.

Državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić na zasedanju Odbora za interoperabilno Evropo v Bruslju.

Slovenijo v odboru zastopa državna sekretarka na Ministrstvu za digitalno preobrazbo, dr. Aida Kamišalić Latifić, njen namestnik pa je Tadej Gabrijel. Odbor deluje pod okriljem Evropske komisije (DG DIGIT) in sekretariata, ki ga zagotavlja Komisija, ter se sestaja dvakrat letno.

Na prvem srečanju v Bruslju so člani odbora sprejeli pomembne odločitve, med drugim oblikovanje smernic za pripravo ocen interoperabilnosti. Te smernice bodo omogočile učinkovito delovanje čezmejnih digitalnih javnih storitev, kar je bistveno za povezano in digitalno Evropo. Državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić je poudarila potrebo po okrepljenem čezmejnem sodelovanju na tem področju, povezani obravnavi različnih iniciativ (na primer SDG in Digital Wallet), po nadaljnjem pospeševanju implementacije tudi s pomočjo namenskih delovnih skupin, npr. za vsebine povezane z interoperabilnostnimi regulativnimi peskovniki.

Slovenija je že aktivno vključena v izvajanje Akta o interoperabilni Evropi. Trenutno poteka medresorsko usklajevanje za implementacijo akta v nacionalno zakonodajo, Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo v tem kontekstu delovalo kot pristojni organ in kontaktna točka.  V podporo temu procesu že od leta 2010 deluje tudi Portal slovenskega nacionalnega interoperabilnostnega okvira NIO, kot osrednja točka za objavo informacij, orodij, standardov in drugih virov, povezanih z digitalizacijo in interoperabilnostjo javnih storitev.

S temi koraki Slovenija aktivno prispeva k razvoju digitalno povezanih javnih storitev, ki bodo dostopne, uporabniku prijazne in skladne z evropskimi standardi.