Skoči do osrednje vsebine

Naziv Branju prijazna občina letos prejelo 7 novih občin

Ministrstvo za kulturo je 3. decembra 2024, ko obeležujemo Ta veseli dan kulture, gostilo slovesnost ob podelitvi nazivov Branju prijazna občina, ki so priznanje za izjemne dosežke občin na področju spodbujanja bralne kulture in pismenosti.

Projekt, zasnovan leta 2016 v sodelovanju Združenja splošnih knjižnic, Skupnosti občin Slovenije in Ministrstva za kulturo, spodbuja občine k aktivnemu izvajanju ukrepov za izboljšanje bralne pismenosti in dostopnosti knjig za vse generacije. Namen projekta je prepoznati in nagraditi lokalne skupnosti, ki s celovitim pristopom vlagajo v razvoj bralne kulture ter sodelujejo z lokalnimi deležniki, predvsem knjižnicami kot ključnimi partnerji na tem področju.

Letošnji naziv je prejelo 7 novih občin: Dravograd, Semič, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Šoštanj, Tolmin in Vojnik, medtem ko je 15 občin – vključno z Brežicami, Domžalami, Jesenicami in Novo mestom – naziv podaljšalo za naslednja tri leta. Skupno je zdaj kar 70 občin ali 33 odstotkov vseh slovenskih občin del projekta, kar dokazuje uspešno širjenje in utrjevanje pomena branja kot družbene vrednote.

Državni sekretar mag. Marko Rusjan, ki je nagovoril zbrane, je poudaril pomen projekta. »Projekt Branju prijazna občina je izjemen primer dobrega sodelovanja med ministrstvom, občinami in knjižnicami. Veseli me, da število sodelujočih občin raste, saj to kaže na zavedanje o ključni vlogi bralne pismenosti in knjižnic v lokalnih okoljih. Knjižnice danes niso zgolj prostori za izposojo knjig, temveč kulturni centri, kjer se ljudje srečujejo, izmenjujejo ideje in razvijajo kritično mišljenje. Le z močno mrežo knjižnic lahko vzdržujemo visoko stopnjo bralne pismenosti, kar je temelj odprte in povezane družbe.«

Projekt Branju prijazna občina s podelitvijo nazivov občine spodbuja k sprejetju strategij bralne kulture, vključevanju dobrih praks in večji podpori knjižnicam, dogodkom ter bralnim pobudam. Letos smo priznanja občinam podelili že sedmič, kar je še en dokaz o trajni zavezanosti projekta k izboljšanju bralne kulture v Sloveniji.

Čestitke vsem nagrajenim občinam in njihovim prebivalcem, ki s svojim delovanjem dokazujejo, da je branje temelj kulturne, socialne in ekonomske rasti!