Petra Bezjak Cirman: »Širjenje dezinformacij se bliskovito povečuje«
Udeleženci so se na večdnevnem usposabljanju seznanili z naprednimi strategijami in orodji za učinkovito komunikacijo v različnih varnostnih domenah – na kopnem, na morju, v zraku, kibernetiki in vesolju. V tej luči je izjemno pomembno, da se zavedamo obstoja dezinformacij ter tujega manipuliranja in vmešavanja z informacijami (angleško Foreign Information Manipulation and Interference - FIMI). Direktorica je v uvodu poudarila, da se širjenje dezinformacij zaradi vse večje prisotnosti družbenih platform in umetne inteligence bliskovito povečuje. Škodljive so, ker »spodkopavajo zaupanje v institucije in medije ter škodujejo demokracijam, vplivajo na čustva, onemogočajo svobodo izražanja, lahko vplivajo na vedenje ljudi ali pa negativno vplivajo na zdravje ljudi«, je izpostavila.
Zaradi demokratičnih procesov je pomembno, da znamo prepoznati tudi FIMI. Gre za večinoma nezakonit vzorec vedenja, z namenom, da bi se vplivalo na družbene vrednote, postopke in politične procese. FIMI predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti in sodijo med hibridne grožnje. Nekatere države so iz ustvarjanja dezinformacij naredile pravo industrijo, da bi širile svoje gospodarske in politične interese. Širjenju FIMI in dezinformacij namenjajo ogromne količine denarja ter zaposlujejo na tisoče ljudi, digitalno tehnologijo pa uporabljajo v slabe namene. Z namenom širjenja FIMI in dezinformacij so ustanovile farme trolov ali farme botov.
Proti dezinformacijam se borimo tako na evropski kot na nacionalni ravni. Slovenija že od ustanovitve aktivno sodeluje v sistemu hitrega opozarjanja na dezinformacije (angleško Rapid Alert System - RAS) na ravni Evropske unije. S tem krepimo sodelovanje in skupno odzivanje na FIMI in dezinformacije.
»preBERI, preMISLI, PREVERI«
Pomemben del boja je tudi sposobnost ljudi, da prepoznajo dezinformacije. Zato je direktorica pojasnila, da sta Urad vlade za komuniciranje in Ministrstvo za digitalno preobrazbo pripravila ozaveščevalno kampanjo Ustavimo dezinformacije: preBERI, preMISLI, PREVERI. Cilj kampanje je krepiti prepoznavanje dezinformacij s poudarkom na kritičnem mišljenju, preverjanju informacij in deljenju le preverjenih informacij. Še posebej aktivno smo ozaveščali pred volitvami v Evropski parlament, ko so nas evropske institucije opozarjale, da se bodo dezinformacije okrepile, ter od 25. septembra do sredine oktobra, saj je oktober mesec ozaveščenja o kibernetski varnosti.
Direktorica je predstavitev zaključila s priporočilom, da se »pri prepoznavanju dezinformacij ne pustimo zavesti čustvom, bodimo kritični o namenu in viru informacije, pomislimo, preden informacijo delimo naprej in imejmo v mislih, da vam na spletu informacije ponuja algoritem, torej stroj, na podlagi naših preteklih iskanj«.
Spremljajte profil Ustavimo dezinformacije
Na spletnem mestu državne uprave GOV.SI je tematska podstran o dezinformacijah z dodatnimi poglobljenimi vsebinami. Spremljajte tudi profil Ustavimo dezinformacije oziroma @SloVsDezinfo na družbenih omrežjih X, Facebook in Instagram.