Premier dr. Robert Golob na srečanju z invalidskimi organizacijami poudaril pomen vključujoče družbe
Dogodek je potekal v znamenju letošnjega gesla Evropskega foruma invalidov: "Prebijte ovire, odprite vrata: za vključujočo družbo in razvoj za vse."
Premier dr. Golob je izpostavil ključni pomen odpravljanja fizičnih, družbenih in ekonomskih ovir, ki invalidom otežujejo vsakdanje življenje. Opozoril je, da imajo invalidske organizacije nepogrešljivo vlogo pri zaščiti pravic invalidov in spodbujanju njihove polnopravne vključenosti v družbo.
Posebej je izpostavil pomen fokalne skupine, ustanovljene leta 2022, ki predstavlja osrednji mehanizem za sodelovanje med vlado in Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) pri reševanju izzivov invalidske skupnosti kot reprezentativni organ, ki bo skrbel za dvosmerno komunikacijo. Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) zagovarja pravice vseh invalidov Slovenije ne glede na status članstva. Glavna naloga fokalne skupine je sistematično in celovito obravnavanje ključnih težav, s katerimi se osebe z invalidnostjo soočajo v vsakdanjem življenju, in zagotavljanje učinkovite organizacije za iskanje ustreznih rešitev.
Fokalna skupina sistematično naslavlja najbolj pereče tematike, s katerimi se srečujejo osebe z invalidnostjo v vsakdanjem življenju, na način, ki bi bil organizacijsko čim bolj učinkovit. Fokalna skupina se predvidoma sestaja mesečno, po posameznih vsebinskih sklopih. Na ta način so oziroma še bodo v prihodnje - glede na obravnavano temo - na srečanjih prisotna vsebinsko pristojna ministrstva in predstavniki tistih invalidskih organizacij, ki jih posamezna tema zadeva.
Premier je današnje srečanje sklenil z obljubo o ponovnem srečanju januarja prihodnje leto. Srečanje bo namenjeno vsebinam, ki so jih invalidske organizacije največkrat izpostavile: področje osebne asistence, problematika prevoda Konvencije o pravicah invalidov in invalidski del pokojninske reforme.
Sestanka se je poleg premierja s strani Kabineta predsednika vlade udeležila državna sekretarka za medgeneracijski dialog in stanovanjsko politiko Nataša Lužar, s strani drugih resorjev pa Simon Maljevac, minister za solidarno prihodnost, Dan Juvan, državni sekretar, pristojen za socialne zadeve, trg dela in zaposlovanje, delovna razmerja in pravice iz dela, Andrejka Znoj, generalna direktorica Direktorata za invalide in mag. Andrej Rajh, državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo.
Vlada RS je na včerajšnji seji 1. marec razglasila za dan inkluzije z namenom povečanja zavedanja pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo. Inkluzija pomeni, da vsak posameznik dobi priložnost za polno sodelovanje v družbi, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih pomembnih področij. Premier dr. Golob je ob tem izpostavil, da mora vključujoča družba omogočati vsakemu posamezniku, ne glede na njegove zmožnosti, da aktivno prispeva k razvoju skupnosti. »Vsak posameznik ima edinstvene talente in sposobnosti, ki bogatijo našo družbo,« je dejal.
Premier dr. Golob je svojo udeležbo na današnjem sprejemu na Brdu pri Kranju opravičil, v imenu Vlade Republike Slovenije se bo sprejema udeležil minister za finance in podpredsednik Vlade Republike Slovenije Klemen Boštjančič.