Skoči do osrednje vsebine

Prvo evropsko ocenjevanje medu poudarilo pomen kakovosti in sodelovanja

Čebelarska zveza Slovenije je v sodelovanju z Obalnim čebelarskim društvom Koper izvedla prvo evropsko ocenjevanje medu, ki je združilo 114 vzorcev medu iz 11 držav. Dogodek je pomembno prispeval k povezovanju čebelarjev na evropski ravni ter k promociji kakovostnih čebeljih pridelkov.

Slovenija, kot izvorna dežela kranjske čebele in država z bogato čebelarsko tradicijo, je ponosna gostiteljica tega dogodka, ki je poudaril pomen kakovosti medu in preglednosti na evropskem trgu. Na ocenjevanju je sodelovala desetčlanska strokovna komisija. Med so ocenjevali v petih kategorijah (akacijev, cvetlični, gozdni, lipov in kostanjev med), najboljši trije medovi v vsaki kategoriji pa so prejeli naziv Evropski prvak 2024 in druge prestižne nagrade.

  • Akacijev med: 1. Josip Pintar (Hrvaška), 2. Peter Kolar (Slovenija), 3. dr. Balázs Kolics (Madžarska)
  • Cvetlični med: 1. Franc Hočevar (Slovenija), 2. Vesna Komac (Slovenija), 3. Gyula Ács (Madžarska)
  • Gozdni med: 1. Čebelarstvo Jelenc (Slovenija), 2. Jozef Volansky (Slovaška), 3. Jernej Benedičič (Slovenija)
  • Lipov med: 1. Zvonko Sedmak (Slovenija), 2. Róbert Hanzel (Madžarska), 3. Marjan Lapanja (Slovenija)
  • Kostanjev med: 1. Tilen Velkovrh (Slovenija), 2. Luka Jurečič (Slovenija), 3. Simon Korošec (Slovenija)

Dogodka se je udeležila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki je v slavnostnem nagovoru poudarila: »Čeprav nismo konkurenčni v količini pridelanega medu, je kakovost slovenskega medu tista, ki nas uvršča med najbolj prepoznavne v svetu. Naj današnji dogodek ne bo le praznovanje dosežkov, temveč tudi navdih za nove korake k trajnostni in povezani prihodnosti.«

Ocenjevanje medu in podobne pobude so ključnega pomena za vzpostavitev trdnih temeljev za sodelovanje čebelarjev iz različnih evropskih držav, še posebej v luči nedavno sprejetih sprememb direktive o medu. Nova pravila, ki se bodo začela uporabljati leta 2026, bodo povečala preglednost glede porekla medu in prispevala k boju proti potvorbam.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo še naprej podpiralo podobne projekte, ki krepijo zaupanje potrošnikov v lokalne pridelke in podpirajo trajnostno pridelavo medu na domačem in evropskem trgu.