Skoči do osrednje vsebine

Krepitev bilateralnih odnosov s Črno goro na področju okolja, podnebnih sprememb in energetike

Slovenija in Črna gora krepita bilateralne odnose tudi na področju varstva okolja, podnebnih sprememb in energetike. Danes podpisani Program mednarodnega razvojnega sodelovanja med Slovenijo in Črno goro za obdobje 2024-2025 predstavlja pomemben korak ter nadaljevanje slovenske pomoči Črni gori v procesu približevanja Evropski uniji.

Minister Bojan Kumer se je v okviru delovnega obiska v Črni gori sestal s črnogorskima kolegoma, ministroma za energetiko in rudarstvo prof. dr. Sašo Mujovićem ter za ekologijo, trajnostni razvoj in razvoj severne regije Damjanom Ćulafićem. Namen obiska je nadaljnja krepitev dobrih odnosov in sodelovanja med državama na področju varstva okolja, podnebnih sprememb in energetike.

Osrednja tema pogovorov so bile izkušnje in dobre prakse za pospešitev zelenega prehoda v kontekstu slovenske podpore Črni gori na njeni poti v Evropsko unijo. Slovenija je trdna zagovornica evropske perspektive Črne gore in podpira njene napore za približevanje Evropski uniji. Konkreten napredek Črne gore je pomemben tudi za ostale države v regiji.

Med drugim je minister Kumer z obema ministroma govoril o izzivih zelenega prehoda in prehoda na nizko-ogljično krožno gospodarstvo, pri čemer pomembno vlogo predstavljajo ukrepi za krepitev energetske učinkovitosti in povečevanje proizvodnje energije iz obnovljivih in drugih nizkoogljičnih virov.

V okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije sta ministra Bojan Kumer in Damjan Ćulafić podpisala Pismo o nameri za izvedbo razvojnega projekta sofinanciranja razpisov Eko sklada Črne gore, ki ga bo Slovenija v višini 1,5 milijona evrov financirala iz Podnebnega sklada za obdobje 2024-2026.

Namen projekta je okrepiti zmogljivost Črne gore za povečanje energetske učinkovitosti v stavbah in prometnem sektorju. Slednje se bo zagotavljalo s subvencijami posameznikom, gospodinjstvom in občinam za toplotno izolacijo stavb, energetsko učinkovito stavbno pohištvo in ogrevalne sisteme ter za razvoj e-mobilnosti. Vsi ti ukrepi med drugim vodijo do nižjih izpustov toplogrednih plinov in onesnaževal zraka. »Veseli me, da tudi na področju okolja in podnebja krepimo bilateralne odnose. Predvsem pa, da smo naredili korak naprej pri projektu sofinanciranja Eko sklada Črne gore in podpisali pismo o nameri, ki predstavlja prvi korak za izvedbo projekta,« je ob tem poudaril minister Kumer.

V okviru Programa o razvojnem sodelovanju med Vlado Republike Slovenije in Vlado Črne gore za obdobje 2024 – 2025, ki sta ga podpisala zunanja ministra Slovenije in Črne gore Tanja Fajon in Ervin Ibrahimović, sta poleg črnogorskega Eko sklada predvidena še dva infrastrukturna projekta. Iz slovenskega Podnebnega sklada bodo sredstva namreč namenjena tudi odlagališču gradbenih odpadkov v Občini Žabljak in izgradnji bioplinske elektrarne v Občini Možura.