Skoči do osrednje vsebine

Minister Han s 37 člansko delegacijo v Kraljevini Saudovi Arabiji z namenom krepitve sodelovanja

Minister Matjaž Han se skupaj s številčno gospodarsko delegacijo mudi v Riadu v Kraljevini Saudovi Arabiji (KSA). Opravil je politične pogovore in sodeloval na gospodarsko-promocijskih dogodkih, na katerih Slovenija predstavlja svoje poslovno investicijsko okolje, gospodarstvo, turizem in priložnosti za tuje investitorje.
ministra pred fotozidom z napisom v arabščini

Minister Han z ministrom za gospodarski razvoj in načrtovanje KSA Faisalom bin Fadhil Alibrahimom | Avtor: Tadej Cmerekar Komar, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport

1 / 18

Minister Han je tudi tokrat poudaril, da si mora Slovenija kot majhno izvozno usmerjeno gospodarstvo še posebej prizadevati za razpršitev izvoza izven EU, na trge, kjer lahko izkoristimo svoje konkurenčne prednosti. »Vlada si prizadeva odpirati vrata slovenskim podjetjem na tuje trge. Sodelovanje s Kraljevino Saudovo Arabijo (KSA) je zaenkrat skromno, vendar nas veseli, da se izmenjava v zadnjih letih povečuje. Prepričan sem, da lahko Slovenija s svojim znanjem in prebojnimi rešitvami sodeluje pri ambicioznih idejah kraljevine«.

Na srečanju z ministrom za gospodarski razvoj in načrtovanje KSA Faisalom bin Fadhil Alibrahimom sta se dotaknila možnosti za krepitev sodelovanja. Strinjala sta se, da je sodelovanje med državama dobro, a skromno in neuravnoteženo. Minister Han je predstavil razvojna vlaganja države v slovensko gospodarstvo, s poudarkom na logistiki, energetiki in visokotehnoloških rešitvah, zelenih tehnologijah, avtomobilski industriji in turizmu. Posebej je izpostavil, da Slovenija vidi priložnosti za sodelovanje s Saudovo Arabijo v okviru njihove Vizije 2030, ki zasleduje cilje tranzicije v digitalno, na znanju temelječe gospodarstvo. »Tudi Slovenija je namreč usmerjena v digitalizacijo družbe in zeleni prehod, utemeljen na trajnostni družbi in ekonomiji ter industriji, temelječi na znanju in inovacijah,« je poudaril. Opozoril je še na odlično geostrateško lego Slovenije in pionirsko vlogo Slovenije na področju umetne inteligence.

Minister za gospodarski razvoj in načrtovanje KSA Faisal bin Fadhil Alibrahim je izpostavil dobre odnose med državama in zagotovil pospešitev potrditve odprtih sporazumov med državama. Hkrati je ocenil, da obstaja velik potencial za investitorje na obeh straneh.

Sogovornika sta se dogovorila za nadaljnje skupno iskanje priložnosti za potencialne investitorje in krepitev gospodarskega sodelovanja. Minister Han je ob zaključku srečanja ministru izročil tudi pismo o nameri o sodelovanju Slovenije na EXPO 2030.

Pred sestankom se je minister srečal tudi s častnim konzulom Khalid Fahad Al-boyazom, ki deluje kot kontaktna točka za slovenska podjetja, ki vstopajo na trg KSA. S častnim konzulom sta se dogovorila o okrepljenih aktivnostih na področju avtomobilske industrije.

S poslovno-investicijsko konferenco do novih priložnosti sodelovanja

Na poslovno-investicijski konferenci so sodelujoči predstavili slovensko poslovno okolje z možnostmi za krepitev sodelovanja in investiranja v Sloveniji. Konferenca se je vsebinsko osredotočila na tri stebre - informacijsko-komunikacijsko področje, biotehnologijo in farmacijo ter turizem. Saudskim partnerjem so bili predstavljeni načrti Slovenije, s katerimi želi postati najprivlačnejša destinacija v Evropi za raziskave in razvoj, proizvodnjo ter investicije v zagonska, majhna, srednja in velika podjetja na področju biotehnologije in farmacije. Konferenca je bila odlična priložnost za mreženje s potencialnimi saudijskimi partnerji, vključno z udeležbo na ciljno usmerjenih B2B (angleško business to business) sestankih. V okviru dogodka se je minister sestal z vodstvom Federacije saudijskih zbornic in s slovenskimi podjetji, ki so sodelovala na konferenci, nekatera med njimi pa že uspešno poslujejo v KSA.

V nagovoru okoli 100 udeležencem poslovno-investicijske konference je minister Matjaž Han povabil saudijske investitorje v Slovenijo in ob tem poudaril, da »je Slovenija inovativna, butična destinacija svetovnega formata, hkrati pa zaradi izjemnih dosežkov slovenskih športnikov tudi dežela prvakov.« Dodal je: »Danes gradimo temelje za most med dvema dinamičnima in ambicioznima gospodarstvoma, ki temeljijo na skupnih vizijah napredka in globalne povezanosti«.

Tamara Zajec Balažič, namestnica direktorja SPIRIT Slovenija je od dogodku povedala: »Močna udeležba podjetij ob tokratnem obisku vladno-gospodarske delegacije in številni uspešni pogovori med podjetji obeh dežel potrjujejo velik interes za krepitev poslovnega sodelovanja med Slovenijo in Saudova Arabijo.«

Izvršna direktorica GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo mag. Marjana Majerič pa je dodala: »Ponosna, da smo s to delegacijo uspeli združiti moči vlade in gospodarstva. To je prava pot, kako lahko slovenskim podjetjem odpremo vrata na obetavne trge, kot je Saudova Arabija. Verjamem, da je to pomemben korak k razpršitvi našega izvoza izven meja EU, kar je ključno za dolgoročen uspeh slovenskega gospodarstva.«

Poslovno-investicijska konferenca je bila organizirana v partnerstvu Federacije saudijskih zbornic, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, SPIRIT Slovenija, slovenskega veleposlaništva v Kairu in Gospodarske zbornice Slovenije.

Priložnosti za sodelovanje so tudi na področju turizma in športa

V okviru obiska se je minister Han srečal z namestnikom ministra za turizem Sultanom Al Musallamom in Hazemom Alhazmijem, predsednikom za ameriške in evropske trge Saudijske turistične organizacije, ki jima je predstavil Slovenijo kot "celoletno" zeleno, butično turistično destinacijo z različnimi sezonskimi dejavnostmi in 5-zvezdičnimi doživetji, ki zadovoljijo tudi zahtevnejše turiste. Predstavljene so bile izkušnje obeh držav na področju promocije turizma. Strani sta se dogovorili za sestavo tehničnih ekip, ki bosta izmenjali izkušnje s področja razvoja trajnostnega in zelenega turizma.

Delegacija se je sestala tudi z dr. Manar Almoneef, vodjo naložbenega oddelka projekta NEOM. NEOM je edinstven projekt vzpostavitve novega mesta v puščavi, poslovnega območja in turističnega središča. V Trojeni, gorskemu turističnemu središču bodo leta 2029 organizirane Azijske zimske igre. Minister Han je dr. Almoneef predstavil številne izkušnje Slovenije pri organizaciji mednarodnih športnih tekmovanj in pri pripravi zimskih športnih prizorišč. Ob tem jo je povabil na delovni obisk v Slovenijo, z namenom iskanja priložnosti za vključitev slovenskih investitorjev in dobaviteljev v izgradnjo projekta NEOM.

Minister Han je obiskal tudi Saudijski urad za digitalizacijo in umetno inteligenco, kjer se je srečal s predsednikom agencije dr. Abdullahom bin Sharif Alghamdijem. V pogovoru je bila predstavljena uspešna saudijska digitalizacija. Sogovorniki pa so posebej izpostavili dobro sodelovanje z Mednarodnim raziskovalnim centrom za umetno inteligenco (angleško International Research Centre On Artificial Intelligence – IRCAI) in Inštitutom Jožef Štefan ter skupno organizacijo prve olimpijade na področju umetne inteligence, ki je septembra letos potekala v Riadu.

Minister Han se je srečal tudi z namestnikom ministra KSA za šport Bader bin Abdulrahman Alkadiom. V pogovorih je minister Han poudaril, da je Slovenija glede na število prebivalcev med najbolj uspešnimi športnimi narodi na svetu. Predstavil je nacionalni sistem športa. Ponudil je svetovanje in pomoč pri pripravah na Zimske azijske igre Trojena 2029 na več področjih – preko izobraževanja kadra, zagotavljanja opreme in storitev v športu, izpostavil pa je tudi, da Slovenija s svojo vrhunsko športno infrastrukturo in naravnimi danostmi omogoča odlične pogoje za priprave športnikov.

V nadaljevanju obiska se bo minister Han srečal še z ministrom za naložbe Khalidom bin Abdulaziz Al-Falihom in županom Riada Faisalom bin Andulazizom bin Ayyafom, s katerim bosta med drugim govorila o konceptu pametnih mest in možni izmenjavi izkušenj na tem področju.

Priložnosti za okrepitev sodelovanja

Gospodarsko sodelovanje in trgovina med državama se v zadnjih letih povečujeta. Vendar pa je blagovna menjava s KSA zelo neuravnotežena, saj uvoz iz KSA predstavlja glavnino menjave. KSA igra pomembno vlogo v ekonomski strukturi sveta in s tega vidika jo v okviru bilateralnih odnosov prepoznava tudi Slovenija. Potencial za okrepitev sodelovanja Slovenija prepoznava predvsem na področjih logistike, energetike in visokotehnoloških rešitev, umetne inteligence, avtomobilske industrije, biotehnologije, farmacije ter turizma.  

Tudi Slovenija je v Saudovi Arabiji prepoznana kot zanimiva potencialna partnerica. Poleg izjemne lokacije za logistiko in trgovanje med Evropo in Arabskim polotokom, predstavlja odlično priložnost za investiranje v proizvodne zmogljivosti znotraj EU. Predvsem zaradi svoje visoko izobražene delovne sile, odličnega ekosistema visokotehnoloških podjetij, povezanih z raziskovalnimi institucijami, ter odlične lokacije v centru Evrope.

Gospodarsko sodelovanje med državama

KSA predstavlja največji trg na Bližnjem vzhodu ter je po obsegu bruto družbenega proizvoda 16. najmočnejše gospodarstvo sveta. KSA bo tudi gostiteljica svetovne razstave EXPO 2030. V zadnjih letih je doživela obsežne družbene in gospodarske reforme. Vizija 2030 je osrednji projekt, ki si prizadeva preoblikovati gospodarstvo z zmanjšanjem odvisnosti od izvoza nafte in s spodbujanjem investicij ter zasebnega sektorja. Projekt skupaj z ambicioznimi giga-projekti predstavlja pomembne priložnosti za svetovne vlagatelje. Saudova Arabija izvaja številne velike infrastrukturne projekte, kot so gradnja novih mest (na primer projekt NEOM), letališč, železniških omrežij in turističnih atrakcij. Aktivno izboljšuje svoje poslovno okolje z reformami, ki poenostavljajo ustanavljanje podjetij, zmanjšujejo birokracijo in krepijo pravno zaščito vlagateljev. Ustvarja se ugodno okolje za startup podjetja in tehnološke inovacije.

KSA (in celoten Bližnji vzhod) predstavlja zaenkrat še neizkoriščen potencial za slovensko gospodarstvo. V letih 2022 in 2023 smo zabeležili skokovito rast uvoza, in sicer na račun naftnih derivatov. V letu 2023 je skupna vrednost blagovne menjave znašala 1,1 milijarde evrov, od tega izvoz le 129 milijonov evrov. Za Republiko Slovenijo je KSA najpomembnejša gospodarska partnerica v zalivu in na 21. mestu med vsemi zunanje-trgovinskimi partnericami. 

Število turistov iz KSA se je iz leta 2022 na 203 povečalo za 5 odstotkov (3933), ustvarili pa so 12.268 prenočitev. V prvih 9 mesecih leta 2024 je Slovenijo obiskalo 2640 oseb iz KSA, ki so ustvarili 9781 prenočitev.