Ob svetovnem dnevu človekovih pravic: Pravice žensk in deklic ostajajo prioriteta Slovenije
“Spoštovanje človekovih pravic je lakmusov papir demokracije in vladavine prava. Varstvo pravic žensk in deklic je ogledalo naše družbe in glasnik boljše prihodnosti za vse. Zato pravice žensk in deklic, vključno z odpravo vseh oblik diskriminacije, ostajajo pomembna prioriteta slovenske zunanje politike na področju človekovih pravic. V svetu, kjer smo priča množičnim kršitvam mednarodnega prava in krhanju mednarodnega reda, je zdrava civilna družba, ki ne more obstajati brez močnega glasu žensk, ključnega pomena,” je ob svetovnem dnevu človekovih pravic poudarila podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. Z današnjim dnem se končuje tudi 16-dnevna kampanja boja proti nasilju nad ženskami in deklicami, ki se ji je aktivno priključilo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.
Slovenija sicer aktivno spodbuja spoštovanje, varstvo in uresničevanje človekovih pravic, še posebej v okviru mednarodnih organizacij, kar kaže tudi s svojim delovanjem kot nestalna članica Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov (OZN) v obdobju 2024-2025 in članica Ekonomskega in socialnega sveta OZN (ECOSOC) v obdobju 2023-2025. Z letom 2025 začenja triletno članstvo v Izvršnem odboru Unicefa. Svoje aktivnosti opazovalke v Svetu OZN za človekove pravice, kjer je Slovenija vidna in prepoznavna kot zagovornica človekovih pravic, še posebej pravic žensk, otrok in starejših, pravice do čistega, zdravega in trajnostnega okolja, izobraževanja za človekove pravice in pravic pripadnikov manjšin, bi želela nadgraditi s članstvom v tem najpomembnejšem medvladnem telesu OZN na področju človekovih pravic, zato kandidira za članstvo v obdobju 2026-2028.
Ob letošnjem dnevu človekovih pravic OZN opozarja, da so človekove pravice pomembna pot do rešitev, saj igrajo ključno vlogo pri preprečevanju, zaščiti in preobrazbi z namenom delati dobro, še posebej v času kriz. Namen sporočila Naše pravice, naša prihodnost, takoj, je navdihniti vsakega, da prepozna pomen in pomembnost človekovih pravic, spremeni njihovo dojemanje z bojem proti negativnim stereotipom in napačnim predstavam ter spodbudi k oživitvi gibanja za človekove pravice.
Letos ob svetovnem dnevu človekovih pravic obeležujemo tudi pomembni obletnici dveh temeljnih mednarodnih instrumentov na področju človekovih pravic: 40. obletnico Konvencije proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju in 45. obletnico Konvencije o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk.