Skoči do osrednje vsebine

Odločitve vlade s sej vladnih odborov

Na seji vladnega odbora je vlada med drugim soglašala s predlogom amandmaja k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora in sprejela odgovor na pobudo Komisije Državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede zaščite potrošnikov in čebelarjev s čimprejšnjo nacionalno ureditvijo področja označevanja medu.

Vlada soglaša s predlogom amandmaja k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora

Na današnji seji odbora za gospodarstvo je Vlada Republike Slovenije dala soglasje k predlogu amandmaja k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora.

Amandma sledi mnenju in predlogu Zakonodajno pravne službe Državnega zbora, in sicer tako, da bi se preoblikovala dva na novo predlaga člena. V predlogu 305.a člena se zapišejo naloge župana nomotehnično ustrezneje, v predlogu 305.b člena pa se naloge koordinacijske skupine napišejo bolj jasno in določno.

V 305.a členu so določena dejanja, ki jih župan občine, ki do 31. decembra 2024 ni sprejela občinskega prostorskega načrta, izvede v naslednjih rokih:

  • do 31. januarja 2025 sprejme in objavi sklep o spremembi oziroma dopolnitvi sklepa o pripravi občinskega prostorskega načrta, s katerim določi nove roke za pripravo občinskega prostorskega načrta in posameznih faz postopka, ali sprejme in objavi sklep o pripravi občinskega prostorskega načrta, če ta sklep še ni sprejet;
  • do 31. marca 2025 posreduje ministrstvu osnutek občinskega prostorskega načrta za objavo na spletni strani ministrstva;
  • do 30. oktobra 2025 javno objavi dopolnjen osnutek občinskega prostorskega načrta in okoljsko poročilo ter datum javne obravnave in
  • do 30. aprila 2026 predlaga občinskemu svetu predlog občinskega prostorskega načrta v sprejem.

S 305.b členom pa se bolj določno opredelijo naloge koordinacijske skupine, ki bo nudila podporo občinam pri pripravi občinskih prostorskih načrtov (OPN), zlasti pri usklajevanju mnenj državnih nosilcev urejanja prostora in zagotavljanju čimprejšnje izvedbe postopkov. Z ustanovitvijo koordinacijske skupine se ne posega v avtonomijo delovanja posameznih ministrstev, ki so državni nosilci urejanja prostora, niti v avtonomijo občine, ki je pripravljavec OPN, temveč se le vzpostavi platforma za spremljanje priprave, sodelovanje in potrebno usklajevanje.

Vir: Ministrstvo za naravne vire in prostor

Odgovor Vlade na pobudo Komisije Državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede zaščite potrošnikov in čebelarjev s čimprejšnjo nacionalno ureditvijo področja označevanja medu

Vlada je na odboru sprejela tudi Odgovor na pobudo Komisije Državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede zaščite potrošnikov in čebelarjev s čimprejšnjo nacionalno ureditvijo področja označevanja medu.      

Direktiva (EU) 2024/1438 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. maja 2024 za predpisani rok prenos direktive v pravni red držav članic določa 14. december 2025.  Direktiva prav tako predpisuje, da države članice pripravljene predpise, potrebne za uskladitev z navedeno direktivo, začnejo uporabljati s 14. junijem 2026. Za uskladitev s slovenskim pravnim redom, bo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v paketu pripravilo popravke pravilnikov, ki se nanašajo na kakovost medu, sadnih sokov, džemov in marmelad ter dehidriranega konzerviranega mleka.

Vlada se strinja s predlogom priprave smernic, ki bodo omogočile nadaljnje izboljšanje obstoječih internih kontrol na področju medu. Nacionalne smernice dobre higienske prakse pripravljajo združenja deležnikov, ki jih uskladijo tudi s pristojnimi organi, zato Vlada predlaga, da Čebelarska zveza Slovenije, kot krovna organizacija na področju čebelarstva v Sloveniji, pristopi k pripravi tovrstnega dokumenta, ki ga pred objavo posreduje v uskladitev tako Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano kot Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Vlada podpira tudi pobudo Komisije Državnega sveta za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano o krepitvi ozaveščanja o pomenu kakovostne lokalno pridelane hrane, pri čemer pojasnjuje, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano že sedaj izvaja številne promocijske aktivnosti v okviru projekta Naša super hrana, ki temelji na spodbujanju zavedanja o pomenu lokalno pridelane hrane. Promocija lokalnih pridelkov poudarja kakovost in svežino, zmanjšuje vpliv na okolje zaradi krajših transportnih poti ter krepi lokalne kmetovalce in gospodarstvo. Pobuda ozavešča potrošnike o pomenu sezonske hrane ter podpira trajnostno pridelavo, kar prispeva k samooskrbi in ohranjanju naravnih virov. Projekt Naša super hrana obsega različne promocijske aktivnosti, kot so:

  • označevanje lokalnih pridelkov in izdelkov z znakom "Izbrana kakovost Slovenija", kar potrošnikom pomaga prepoznati kakovostne slovenske izdelke;
  • medijske kampanje na televiziji, radiu in spletu, ki ozaveščajo javnost o prednostih lokalno pridelane hrane;
  • dogodki, kjer se potrošniki lahko neposredno seznanijo z lokalnimi proizvodi in tudi srečajo z lokalnimi pridelovalci;
  • izobraževalne delavnice, ki potrošnikom približajo pomen lokalne hrane;
  • sodelovanje z deležniki in gostinci, ki v okviru svojih dejavnosti izpostavljajo lokalno pridelano hrano.

Vse izvedene aktivnosti pomagajo graditi zaupanje v slovenske pridelke in spodbujajo trajnostne navade pri potrošnikih.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v okviru rednih in izrednih nadzorov preverja skladnost medu in drugih prehranskih proizvodov na trgu. Dodatno pozornost bo temu namenila tudi v Programu dela uprave v letu 2025.

Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano