Promocijski dogodek GO! 2025 v Berlinu
Uvodni nagovor je imela veleposlanica Republike Slovenije v Berlinu, dr. Ana Polak Petrič. Zahvalila se je vsem sodelujočim in izpostavila pomen povezave med Novim Gorico in Gorico kot simbola premagovanja zgodovinskih in kulturnih meja, še posebej v luči delitve Gorice leta 1947. Izpostavila je nekaj pomembnih mejnikov, ki so zaznamovali Novo Gorico vse od njene ustanovitve, med drugim tudi doprinos arhitekta Edvarda Ravnikarja k mestu in pot v EU, katere svečana slovesnost se je zgodila prav tam. Poudarila je pomen slogana "Go Borderless", ki simbolizira preseganje meja ter spodbuja sodelovanje med mestoma in širše, opozarja na pomen Evrope oziroma EU brez meja. »V času, ki je poln izzivov in negotovosti v Evropi, je to sporočilo še posebej pomembno. Ne samo, da se vračajo fizične kontrole na mejah med sosednjimi državami, še bolj skrbijo meje, postavljene dialogu in medsebojnemu razumevanju.« Poudarila je tudi pomen sodelovanja z nemškim mestom Chemnitz, ki deli podobno usodo kot Nova Gorica (po vojni je bil namreč povsem porušen) in bo vzporedno z Novo Gorico nosil naslov Evropske prestolnice kulture 2025. Tudi SKICA Berlin tudi aktivno sodelovala pri nekaterih dogodkih v Chemnitzu.
Programski direktor projekta GO! 2025 Stojan Pelko je podrobneje predstavil kulturni in umetniški program EPK vključno z različnimi umetniškimi nastopi, koncerti in drugimi prireditvami. Njegovo predstavitev so popestrile plesalke in plesalci iz MN Dance Company, ki so se hkrati s predstavitvijo sprehodili po odru v modnih kreacijah modne oblikovalke Mateje Benedetti.
Osrednji del kulturnega programa sta bila nastop plesne skupine MN Dance Company iz Nove Gorice ter slovensko-italijanskega mednarodno priznanega pianista Alexandra Gadjieva, ki je tudi kulturni ambasador projekta GO! 2025.
Dogodka se je udeležilo okrog 190 povabljenih gostov. Med njimi so bili med drugim predstavniki v Berlinu delujočih veleposlaništev, kulturnih inštitutov ter kulturnih ustanov, nemških podjetij, predstavniki nemških ministrstev ter številnih medijev in v Berlinu živeči Slovenci. Prišla je tudi delegacija iz mesta Chemnitz, ki bo prihodnje leto nosil naslov Evropska prestolnica kulture vzporedno z Novo Gorico, s Stefanom Schmidtkejem, programskim direktorjem Chemnitz 2025 in njegovo ekipo. Na dogodek je prišel tudi državni sekretar, pooblaščenec deželne vlade Saške za kulturno prestolnico Evrope Chemnitz 2025, Thomas Popp.
Po uradnem delu je sledila pogostitev z mreženjem, na kateri so obiskovalci imeli priložnost med drugim degustirati slovensko vino CULTUS iz vipavske doline v prisotnosti vinarke Carolin Žvanut.
Ob dogodku je med drugim potekala tudi promocija Slovenije kot kulturne in turistične destinacije - delili smo številne promocijske materiale in brošure (od slovenske filmske produkcije do slovenske glasbene ponudbe). Dogodek je bil odlična priložnost za promocijo Slovenije ter za spodbujanje mednarodnega sodelovanja, ki ga ponuja in spodbuja naziv in program Evropske prestolnice kulture 2025.