Skoči do osrednje vsebine

Zamenjava električnih bojlerjev ni več prepovedana

Spremenjen Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah prinaša večjo prilagodljivost in odpravlja omejitve, kar olajšuje uporabo sodobnih rešitev in vzdrževanje obstoječih objektov. Z njimi ministrstvo spodbuja premišljeno energetsko prenovo stavb in hkrati omogoča tehnično izvedljive rešitve v različnih situacijah.
minister stoji za govornico

Jože Novak, minister za naravne vire in prostor | Avtor: Urad vlade za komuniciranje

1 / 2

Pravilnik o spremembah Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (Pures-3) je bil v petek, 6. decembra 2024, objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije in je naslednji dan stopil v veljavo. Odpravlja neživljenjske določbe glede uporabe električnih bojlerjev iz prej veljavnega pravilnika. Osnovni cilj so energetsko varčne stavbe, pri čemer izpostavljamo tri ključne elemente: izolacijo ovoja, sistem ogrevanja in hlajenja ter pripravo tople vode. Črtan je 17. člen Pures-3, ki je omejeval vgradnjo električnih bojlerjev za pripravo tople sanitarne vode, če električna energija ni pridobljena iz obnovljivih virov.

»Menim, da bo na tak način dosežen večji napredek, ne da bi s tem pri ljudeh povzročali stiske ali jih silili v nemogoče rešitve,« je ob tem v današnji izjavi za javnost povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak.

Država z novim pravilnikom ne bo več pogojevala vgradnje naprav, slednje je prepuščeno projektantom in investitorjem - prihodnjim lastnikom. S tem ni več omejitev za ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela. Pravila Pures-3 se nanašajo le na novogradnje in celovite rekonstrukcije, pri čemer velja, da morajo biti stavbe skoraj nič-energijske. Slednje pomeni, da je stavba majhen porabnik energije in obenem sama proizvaja obnovljive vire energije.

»Tudi pri novogradnjah ne predpisujemo več, katere naprave smemo v stanovanjih imeti ali ne. Razvoj tehnologij je tako hiter, da so danes napredne naprave jutri že zastarele. Zato je pravilnik recimo temu tehnološko nevtralen. Še vedno pa velja, da morajo projektanti tekom načrtovanja novih stavb zagotoviti oziroma se približati tako imenovani skoraj nič energijski stavbi,« je poudaril minister.

Dopolnjena različica pravilnika vključuje tudi izjemo za primere, kjer tehnični pogoji onemogočajo vgradnjo sodobnih generatorjev toplote ali naprav za pripravo tople sanitarne vode pri rekonstrukciji. Poleg tega je dovoljena zamenjava plinskih kurilnih naprav v zastareli nekondenzacijski izvedbi, če gre za začasno in nujno rešitev. To rešuje težave pri menjavah peči in (pretočnih) plinskih bojlerjev v večstanovanjskih stavbah.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo z novim razpisom preko Eko sklada dajalo finančne spodbude za zamenjavo oziroma vgradnjo tehnološko bolj naprednih električnih bojlerjev. Že danes pa je možno preko javnega poziva pridobiti nepovratne spodbude za zmanjševanje energetske revščine, s čimer je mogoče izboljšati energetsko učinkovitost stavb.

Ministrstvo za naravne vire in prostor predlaga vgradnjo le energijskih visoko učinkovitih naprav in sistemov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, razsvetljavo stavb in tudi pripravo tople sanitarne vode ter rabo obnovljivih virov energije za te sisteme in naprave v čim višjem deležu.