34. dan slovenske samostojnosti in enotnosti na slovenskem veleposlaništvu v Washingtonu
Slovenska umetnica in fotografinja Alenka Slavinec je ob obeležitvi praznika pripravila otvoritev fotografske razstave Love in us. Razstava je posvečena lipicancem in se posebej poklanja ameriškemu generalu Georgeu S. Pattonu, ki je bil velik ljubitelj konj. Med drugo svetovno vojno je s svojo operacijo Cowboy rešil pasmo lipicancev in jih vrnil v državno kobilarno Lipica v Sloveniji.
Na dogodku je veleposlanik Mirošič poudaril pomen slovenske enotnosti, ki se je uresničila z izglasovanim plebiscitom o slovenski samostojnosti, kar se je odrazilo v nastanku slovenske države. Lipicanci so eden naših najpomembnejših nacionalnih kulturnih zakladov, ameriška zgodovina in tradicija ter njihova velika ljubezen do teh konj pa so nam omogočili, da ohranimo eno najstarejših kulturnih pasem konj v Evropi in da lahko Kobilarna Lipica nadaljuje svoje poslanstvo, ki ga je začela že davnega leta 1580.
»Ker sem otroštvo preživel prav v krajih, kjer stoji kobilarna Lipica, mi je še posebej v veselje, da lahko skupaj z ameriškimi prijatelji osvetlimo ta del zgodovine s hvaležnostjo. Ameriški gostje so vedno dobrodošli v Sloveniji in Lipici. Prizadeval si bom, da bo, tako kot je kraljica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske, tudi predsednik Združenih držav Amerike obiskal in užival v lepoti Slovenije, Krasa, Lipice in naših lipicancev,« je dodal veleposlanik.
Operacijo Cowboy je podrobneje predstavil gostujoči govornik dr. Peter Knight, direktor Zgodovinskih študij pri U.S. Army Center of Military History.
Za odličen glasbeni program sta poskrbela violinistka Agata Miklavc, koncertna mojstrica pri Georgetown Chorale, umetniška vodja pri Georgetown Chamber Orchestra v Washingtonu DC in članica Charleston Symphony Orchestra, ter pianist Jason Solonias. Predstavila sta skladbo slovenskega skladatelja Lucijana Marije Škerjanca, Intermezzo Romantique.