Ministrstvo za javno upravo obeležilo 30-letnico upravnih enot

Ministrstvo za javno upravo je 30-letnico upravnih enot obeležilo s slavnostnim dogodkom | Avtor: Boštjan Podlogar/STA
Upravne enote so bile ustanovljene 1. januarja 1995 na podlagi Zakona o upravi. Z njim je bila organizirana državna uprava na lokalni ravni, upravne enote pa so prevzele naloge, ki jih je prej opravljala skupna občinska uprava v okviru nekdanje družbeno-politične ureditve. V Sloveniji je trenutno 58 upravnih enot, kjer približno 2.400 javnih uslužbencev opravlja naloge na področjih, kot so izdajanje osebnih dokumentov, matične zadeve, upravni postopki, gradbene zadeve, promet in podobno. Letno upravne enote izdajo v povprečju 3,5 milijona upravnih aktov, kar kaže na njihovo ključno vlogo v naši družbi.
Mag. Franc Props jim je ob tej priložnosti čestital za vse dosežke in trud, ki so ga in ga še vlagajo v razvoj in delovanje upravnih enot. »Vsak izmed obdelanih upravnih aktov predstavlja pomemben trenutek stika med državo in njenimi prebivalci. Načelnice in načelniki s svojo predanostjo in vizijo določajo ton delovanja svojih upravnih enot ter skupaj s sodelavci zagotavljajo, da so upravne enote zaupanja vreden partner za ljudi, gospodarstvo in lokalno skupnost ter s tem nepogrešljiv del sodobne države,« je izpostavil minister.
V nadaljevanju se je spomnil njihovega prvotnega delovanja. »Pred očmi se mi pojavljajo pisalni stroj, ročni podpisi dokumentov, žigi, telefon na številčnico ali pisanje zahtevkov. Simbole preteklosti so zamenjali računalniki, elektronski podpisi in napredni digitalni sistemi,« je povedal in dodal, da je obletnica obenem priložnost, da se ozremo v prihodnost delovanja upravnih enot. »Čakajo nas novi projekti, kot so nadaljnja digitalizacija, optimizacija procesov in uvajanje sistemskih rešitev, ki bodo še naprej krepili učinkovitost in dostopnost storitev. Naše vodilo naj bo: graditi upravno enoto, ki ne bo zgolj odzivna, ampak tudi proaktivna.«
Služba za upravne enote Ministrstva za javno upravo usklajuje delovanje upravnih enot na kadrovskem, finančnem in organizacijskem področju z namenom zagotavljanja zakonitosti, preglednosti, učinkovitosti, uspešnosti in gospodarnosti pri njihovem delovanju. Vodja službe mag. Mirko Stopar je ob obletnici izpostavil pomen manjših, premišljenih korakov, ki v vsakdanjem delu postopoma premikajo celoten sistem k bolj učinkoviti, sodobni in odzivni državni upravi. Prepričanje v moč sodelovanja in postopnega napredovanja je odločilno za dosego pomembnih rezultatov, ki pozitivno vplivajo na samo delovanje upravnih enot in krepijo zaupanje ljudi vanje.
Načelnik Upravne enote Izola Branko Andrejašič je eden izmed sedmih načelnikov, ki je na čelu upravne enote že vse od njihovih začetkov. V svojem nagovoru je z zbranimi delil izkušnje in spomine na delovanje upravnih enot. »V teh 30 letih so bili večkrat poskusi reorganizacije upravnih enot, večkrat je politika na tem področju obljubljala prelomnice. A na koncu do njih ni prišlo. Zakaj? Upravne enote, kot so bile zastavljene konec leta 1994 na sedežih občin, so se med državljani dobro prejele. V teh treh desetletjih so postale edini sistem, ki se ni spremenil. Takratna začasna rešitev pa je tako postala stalna.«