Skoči do osrednje vsebine

Minister Logaj podelil nagrade najboljšim projektom mednarodnega povezovanja

V ljubljanskem hotelu Union je dr. Vinko Logaj, minister za vzgojo in izobraževanje, podelil letošnje nagrade za najboljše projekte mednarodnega povezovanja na področju vzgoje in izobraževanja. Slavnostno podelitev je organiziral Center Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS).
Nagrajenci skupaj z ministrom stojijo na odru, v rokah držijo priznanja in šopke. V ozadju je na zaslonu modra projekcija z napisom Jabolka kakovosti 2024 in sliko jabolka na kupu knjig

Nagrajenci letošnjih priznanj Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS) | Avtor: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

Nagrade CMEPIUSA so namenjene vsem tistim institucijam, ki so s svojim delom v zadnjem letu prispevale k uresničevanju osnovne ideje mednarodnih projektov – ustvarjanje pozitivnih učinkov na udeležence projektov, izobraževalne institucije in širše, na ravni celotnega izobraževalnega sistema in družbe.

Tako imenovana jabolka kakovosti prejmejo odlični projekti v okviru programa Erasmus+, in sicer s področij splošnega šolskega izobraževanja, poklicnega in strokovnega izobraževanja, terciarnega izobraževanja in izobraževanja odraslih. Gre za najbolj izstopajoče zgodbe mednarodnega sodelovanja, ki postanejo primeri dobrih praks, obenem pa prispevajo k strokovnemu razvoju izobraževalcev in institucij, njihovemu medsebojnemu sodelovanju, po možnosti pa prinašajo pozitivne učinke tudi na izobraževalni sistem v Sloveniji.

Nagrado zlati kabel, ki predstavlja priznanje slovenskim šolam in učiteljem na področju sodelovalnih projektov na daljavo, sta prejela najboljša projekta pobude eTwinning, letos v kategorijah od 0 do 6 let in od 12 do 15 let.

V okviru prireditve so bile podeljene tudi evropske nagrade za inovativno poučevanje ter evropsko jezikovno priznanje.

Osnovni namen podeljevanja evropske nagrade za inovativno poučevanje je predstavitev dosežkov učiteljev in šol ter omogočanje večje prepoznavnosti dobrih praks oziroma doprinosa k evropskemu sodelovanju na področju izobraževanja. Evropsko jezikovno priznanje medtem vsaki dve leti prejmejo projekti, ki spodbujajo večjezičnost in krepijo zavedanje o pomenu znanja tujih jezikov. Večjezičnost je namreč ena od temeljnih evropskih vrednot in močan simbol prizadevanja Evropske unije (EU) za združenost v raznolikosti.

Letošnjim nagrajencem je priznanja skupaj z direktorico centra CMEPIUS dr. Alenko Flander izročil minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj in zbrane tudi nagovoril.

»Na podlagi študij in strokovnih izkušenj CMEPIUSA mednarodno sodelovanje prispeva k večji motivaciji učencev za učenje tujih jezikov in izražanje spretnosti, ki jih pri klasičnem pouku morda nimajo priložnosti pokazati. Vse skupaj se odraža v večji samozavesti in motivaciji za učenje. V mednarodno sodelovanje vključeni učitelji medtem krepijo mehke veščine, postajajo bolj odprti in strpni, s tem pa izboljšujejo svoje pedagoške prakse, ki se nazadnje odražajo pri boljših dosežkih učencev,« je izpostavil minister Logaj v svoji čestitki letošnjim nagrajencem in med drugim dodal, da se pozitivni učinki mednarodnega sodelovanja lahko odražajo tudi v boljši organizacijski kulturi vzgojno-izobraževalnega zavoda.

Na spletni strani CMEPIUSA najdete več informacij o letošnjih nagrajencih.