Pregled dezinformaci: Moskva poskuša prikriti poraz al Asada v Siriji
Zunanji minister Lavrov je v svojem govoru 7. decembra na Forumu Doha v Katarju hitro obtožil ZDA in njene zaveznice iz Nata svetovne hegemonistične zarote.
Glede na dolgoletno podporo Kremlja kruti diktaturi je bilo uradno rusko vodilo, ki so se ga držali vsi glavni državni mediji, da se tej temi ne posveča velike pozornosti, če pa se jo že omeni, se po že ustaljeni praksi krivda zvali na ZDA, ki ima v rokah vse niti pri teh dogodkih. Prokremeljska trobila so tudi izkoristila priložnost za razširjanje dezinformacij in trdila, da so bile ukrajinske sile ključne pri zagotavljanju vojaške podpore in podpore z brezpilotnimi letalniki terorističnim skupinam.
Vse do noči 7. oktobra so ruski državni mediji vztrajali pri pogajanjih v tako imenovani astanski sestavi (Rusija, Irak, Turčija) za obvladovanje dogajanja v Siriji. Putinov uradni govorec zdaj priznava, da je ta sestava izgubljena.
Konec tedna so ruski državni akterji in prokremeljski mediji poskušali prikriti Putinov sramotni neuspeh v Siriji z dezinformacijskimi narativi, ki so jih širili po vseh razpoložljivih jezikovnih platformah, vključno z ruskimi, arabskimi, francoskimi, angleškimi in številnimi drugimi. V zavajajočih narativih so trdili, da bi bili poleg ZDA in Ukrajine v ozadju lahko tudi Izrael in druge neimenovane »tuje sile«. Kot po navadi je bila Ukrajina okrivljena marsičesa, zlasti domnevnega usposabljanja džihadistov in skupnega bojevanja z njimi.
Te lažne trditve so zelo podobne dezinformacijam in manipulativnim taktikam, uporabljenim po terorističnem napadu v Moskvi, ko je Kremelj neutemeljeno obtožil Ukrajino, da je podpirala teroriste pri napadu na Moskvo. Več primerov lahko najdete v zbirki podatkov EUvsDisinfo (v angleščini). Zbirka podatkov prikazuje tudi zelo usklajeno poročanje in sporočanje na vseh platformah in z vsemi načini sporočanja, v skladu s standardno rusko prakso manipuliranja z informacijami.
Nedelja, 8. december
Po burnih dogodkih na kraju samem in sesutju Asadovega režima je Rusija v nedeljo popoldne zatrdila, da je Asad prostovoljno odstopil in dal navodila za miren prenos oblasti. Asadova prisotnost v Rusiji se zdaj predstavlja kot humanitarni azil, ki mu ga je podelil Putin. Ta hinavščina je še dodatna žalitev za neštete sirske begunce, ki so v vseh teh letih morali bežati pred Asadom in ruskimi bombami.
Rešimo, kar se rešiti da
V ponedeljek je Moskva začela komunikacijsko kampanjo in trdi, da ima stike z vsemi skupinami v Siriji – tudi s tistimi, ki jih je Moskva do pred kratkim označevala za teroriste, ter da Rusija želi etnični dialog in se zavzema za to, da bi pri tem imeli svojo vlogo Združeni narodi, tako Varnostni svet ZN kot posebni predstavnik generalnega sekretarja v Siriji. Predvsem pa Rusija želi zagotoviti svojo nadaljnjo prisotnost v Siriji, zlasti v pomorski bazi v Tartusu, ki zagotavlja podporo ruskim operacijam na Bližnjem vzhodu in v Afriki.
Kje je Putin?
Kot po navadi, kadar nastane kriza, ki bi lahko negativno vplivala na odnose z javnostmi, je Putin zdaj tiho in ga ni videti. Povsem drugače kot prej, ko si je hitro pripisal zasluge za posredovanje v Siriji.
Oktobra 2015, deset dni po tem, ko je ruska intervencija z zračnimi napadi v podporo Asadu preprečila grozeči padec Damaska, se je Putin izpostavil in predstavil dejanja Rusije v Siriji, tako da je poudaril zakonitost in strateško nujnost ruske intervencije ob zmanjševanju pomena njenih širših geopolitičnih nagibov. Trdil je, da si bo Rusija povsem v skladu z mednarodnim pravom prizadevala stabilizirati Sirijo in podpreti njeno vlado v boju proti terorizmu. A dejstva na kraju samem so pričala o drugačni zgodbi. Opogumljena ob ruski vojaški podpori je Asadova diktatura izvajala sistematične napade na civiliste in neselektivna bombardiranja, da bi širila strah in grozo med svojim prebivalstvom.
Operacija omrežiti Trumpa
Kremeljski dezinformacijski narativi, ki obtožujejo Ukrajino, da podpira teroriste v Siriji, so sestavni del stalnih manipulativnih prizadevanj, da bi zmanjšali pripravljenost prihajajoče ameriške administracije, da podpre Kijev.
V pogovoru s Tuckerjem Carlsonom, ki je bil predvajan 6. decembra in je bil očitno namenjen ameriškemu občinstvu, je Lavrov recikliral vrsto ruskih laži in dezinformacijskih klišejev v zvezi z rusko invazijo na Ukrajino. Poleg tega, da je uporabil standardno laž, da »Rusija ni začela vojne«, se je tudi ne ravno prikrito prilizoval novoizvoljenemu predsedniku ZDA s tem, ko je Trumpa označil za »zelo močno osebo« in namignil, da je Biden namerno zapustil slab položaj, da bi takega podedoval Trump, in zatrdil, da je »žoga na strani ZDA«.
Pogovor je bil oblikovan kot intervju na enak način kot Carlsonov pogovor s Putinom. Lavrov je dobil mikrofon, da je razglašal svoj običajni zgodovinski revizionizem, pri čemer je Zahod in Ukrajino obtožil za sabotažo sporazumov iz Minska, Rusijo prikazal kot razumnega zunanjepolitičnega akterja v nasprotju z ZDA in Zahod obtožil, da mu gre le za ukrajinske vire. Lavrov je rusko invazijo označil kot »prizadevanje za dekolonizacijo«. V obupanem poskusu, da bi razklal čezatlantsko enotnost, je Lavrov celo namignil, da za smrtjo Navalnega v ruskem zaporniškem taborišču stoji Nemčija, pri čemer pa ni omenil dejstva, da je Nemčija s svojim odločilnim zdravljenjem leta 2020 Navalnemu rešila življenje, potem ko ga je hladnokrvno zastrupila ruska tajna služba.
Nazaj k osnovam – vse je povezano z Ukrajino
To izdajo zaključujemo z vrnitvijo k osnovam. Vsa dejanja in retorika Moskve so povezana z Ukrajino, ne glede na to, ali je to jasno izraženo ali ne.
Putin bo 19. decembra svoje občinstvo zabaval z letno konferenco, na kateri odgovarja na vprašanja državljanov. Pripravite se na poplavo skrbno izbranih dezinformacij, vključno z zgodovinskimi lekcijami o tem, da Ukrajina ni država, temveč neonacistični tabor. Ali pa na izpad proti voditeljem EU in Nata, ki naj bi pripravljali vojaško invazijo na Rusijo in zanemarjali želje Evropejcev. Ali pa kako miroljubna je Rusija s tem, ko rožlja z jedrskim orožjem. Ali kako odlično gre ruskemu gospodarstvu tudi ob 21-odstotnih obrestnih merah in kopnečih prihrankih. Pričakujte tudi mafijsko ljubezen, namenjeno prihodnjemu predsedniku ZDA: laskave sladke besede, pomešane s prikritimi grožnjami. Vse je povezano z Ukrajino.
Pod drobnogledom EUvsDisinfo tudi:
-
Prisotnost Natovih sil v Ukrajini spodkopava vsa varnostna zagotovila, dana Rusiji
Cilj: pretrgati čezatlantsko vez med ZDA in EU. Ta trditev poskuša manipulirati z diplomatskim preigravanjem možnosti pred Trumpovim nastopom mandata, da bi zmedla in iztirila glavno razpravo: Kdo potrebuje varnostna zagotovila? Rusija se je doslej izkazala za tisto silo, ki varnost spodkopava in ne gradi, ruski vdori v Gruzijo leta 2008 in Ukrajino od leta 2014 ter slabo prikriti poskusi obvladovanja Moldavije pa govorijo glasneje kot tisoč odzvanjajočih propagandnih glasov iz Moskve. Ukrajina je tista, ki potrebuje varnostna zagotovila, ne pa Rusija. Ta trditev se prenaša prek omrežja Sputnik, ki je vodilni ruski medij v lasti države in pod njenim nadzorom in dosega občinstvo po vsem svetu v več kot 25 jezikih. Oglejte si našo analizo sistema RT/Sputnik.
-
Putin pozdravlja pogovore z Ukrajino, Zelenski pa jih zavrača
Cilj: razkol Ukrajine. S to trditvijo, ki jo je izrekel tiskovni predstavnik Kremlja Peskov, poskušajo povzročiti notranji razkol Ukrajine in zvabiti tiste, ki so pripravljeni sprejeti pogoje Moskve. Drugič, povzročiti razkol med Zelenskim in EU, Natom, G7 in vsemi tistimi, ki podpirajo legitimno pravico Ukrajine do samoobrambe. Ta trditev je smiselna le v kremeljski glavi, kjer pogajanja pomenijo, da vsi drugi sprejmejo vse zahteve Moskve. To dezinformacijsko taktiko smo analizirali v več člankih, zlasti v: Pripravite se na zimo‚ Ruski tako imenovani mirovni predlogi so prazni propagandni triki, Kaj je rekel in kaj to v resnici pomeni – 2. zvezek: Pogajanja in Kremeljske varnostne zahteve.
-
Evropejci so se naveličali podpirati Ukrajino
Cilj: očrniti Evropo. Ta trditev se pojavlja na ruskih državnih platformah v arabskem jeziku.
Ta trditev je očitno napačna in je primer grobega izkrivljanja statističnih podatkov. Nedavna redna raziskava Eurobarometra kaže, da državljani EU večinsko podpirajo ukrepe za pomoč Ukrajini, da se lahko ubrani pred obsežno rusko invazijo. Sedeminosemdeset odstotkov Evropejcev podpira tudi zagotavljanje humanitarne pomoči prizadetim v vojni, 71 odstotkov državljanov EU pa podpira sankcije proti ruski vladi, podjetjem in posameznikom, vpletenim v invazijo.
Držite se dejstev. Ne pustite se preslepiti.
Avtor: EUvsDisinfo | 12. december 2024
Novičnik je v angleškem in slovenskem jeziku s povezavami na novice dostopen na spletni strani EUvsDisinfo.