Skoči do osrednje vsebine

Uradni obisk predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar v Rimu in državi Mesto Vatikan

Predsednica Republika Slovenija se je ob uradnem obisku v Rimu in državi Mesto Vatikan 4. decembra srečala z velikim mojstrom Suverenega malteškega viteškega reda Fra' Johnom Dunlapom in 5. decembra s papežem Frančiškom.

Slovenija ima s Svetim sedežem že tradicionalno prijateljske odnose in stalen dialog, kar potrjuje tudi tokratni uradni obisk predsednice republike Nataše Pirc Musar v Vatikanu. Predsednica se je že drugo leto zapored sestala s papežem Frančiškom, s katerim sta se pogovarjala o perečih mednarodnih vprašanjih, v ospredju z nujnimi prizadevanji za čimprejšnje končanje človeških tragedij v Ukrajini, Gazi in drugje po svetu. Predsednica je ponovila vabilo za obisk v Sloveniji, papež pa je dejal, da je obisk Slovenije njegova velika želja.

Papež Frančišek in predsednica Pirc Musar delita zaskrbljenost zaradi razmer v Ukrajini. Papež je na prvo adventno nedeljo pozval mednarodno skupnost in vse ostale, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, da se ta vojna ustavi, da prevladajo dialog, bratstvo in sprava. Kot je povedala predsednica, je »to tudi želja Slovenije, ki se zavzema za pravičen in trajen mir, temelječ na Ustanovni listini Združenih narodov, ki vključuje spoštovanje neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Ukrajina mora sodelovati v vseh mirovnih razpravah«.

Predsednica se je v nadaljevanju srečala še z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Pietrom Parolinom. V ospredju so bile mednarodne teme, pri čemer je predsednica izrazila podporo Ukrajini ter se zavzela za prekinitev spopadov v Gazi. Sveti sedež ima namreč neprecenljivo vlogo v mednarodni skupnosti pri spodbujanju miru, dialoga in razumevanja med narodi ter pri zaščiti človekovih pravic.

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je dan prej, 4. decembra 2024, v okviru uradnega obiska v Rimu srečala z velikim mojstrom Suverenega malteškega viteškega reda Fra' Johnom Dunlapom. Predsednica je v pogovoru poudarila, da izjemno ceni prizadevanja reda na humanitarnem področju, predvsem njihovo pomoč beguncem, žrtvam naravnih nesreč in nasilja po vsem svetu. »Vaš prispevek k zmanjševanju in lajšanju trpljenja je neprecenljiv, še posebej danes, ko so temeljna načela solidarnosti in humanosti na preizkušnji v številnih delih sveta.«

Zahvalila se je Suverenemu malteškemu viteškemu redu za njihov prispevek, posebej pa tudi prostovoljcem društva Malteška pomoč, saj so bili ob lanskih avgustovskih poplavah med prvimi, ki so priskočili na pomoč. Izrazila je hvaležnost tudi prostovoljcem iz Nemčije in Madžarske, ki so prispevali opremo in sredstva.

Ob uradnem obisku predsednice sta Veleposlaništvo Republike Slovenije pri Svetem sedežu in Suverenem malteškem viteškem redu in Veleposlaništvu Republike Slovenije v Rimu v Papeškem Inštitutu Santa Maria dell'Anima pripravili kulturni dogodek, na katerem se je zbranim predstavil glasbenik Izidor Erazem Grafenauer s taorbo in kitaro, program pa je vključeval tudi predstavitev knjige Enej Silvij Pikolomini – Pij II; Zgodnji humanistični spisi in zapisi o slovenskem ozemlju, ki sta jih uredila in prevedla slovenska doktorska študenta Anja Božič in Jan Dominik Bogataj. V nagovoru zbranim je predsednica izpostavila pomen miru, ki ga lahko dosežemo le s skupnimi močmi.