Skoči do osrednje vsebine

Izvajanje revitalizacijskih ukrepov na vodah Štajerske

Direkcija republike Slovenije za vode v sklopu projekta LIFE integrirani projekt za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji, LIFE-IP NATURA.SI, izvaja revitalizacijske ukrepe na vodah Štajerske.

Na podlagi medsektorskega sodelovanja ter usklajevanja ciljev partnerjev s področja varstva narave, ribištva, kmetijstva, gozdarstva in upravljanja voda je bil pripravljen nabor 11 revitalizacijskih ukrepov. Ukrepi naslavljajo ohranjanje oziroma obnovo naravne dinamike vodotokov in prehodnosti za vodne organizme, zajemajo pa tudi odstranjevanje invazivnih tujerodnih vrst rastlin, revitalizacijo brežin in vzpostavitev obrežne zarasti. Prednostno so ukrepi namenjeni ohranjanju stanja ciljnih Natura vrst (vodomec, platnica, donavski potočni piškur, kačji potočnik, navadni škržek) in njihovih habitatov, prispevali pa bodo tudi k doseganju dobrega stanja voda oziroma neposlabševanju stanja voda in neposlabševanju stanja z vidika poplav.

Oktobra 2023 se je začelo izvajanje ukrepa D7, novembra pa še ukrepa L1. Oba ukrepa sta namenjena izboljšanju prehodnosti za vodne organizme, predvsem ciljnih Natura vrst rib, z rekonstrukcijo obstoječih pragov na vodotokih. Več o tem si lahko preberete tukaj

V februarju 2024 je sledila izvedba ukrepa D10 – revitalizacija mrtvice Podboč v Poljčanah. Ukrep je obsegal čiščenje in poglobitev mrtvice, zagotovitev stalne omočenosti ter zasaditev avtohtonih drevesnih vrst. Cilj ukrepa je izboljšati življenjski prostor za vodomca. Jeseni 2024 je bil izveden ukrep V5 – revitalizacija vodotoka Dobje. Na krajšem odseku vodotoka je bilo odstranjeno obrežno zavarovanje, prav tako so bili vgrajeni leseni odbijači, kar omogoča naravno dinamiko vodotoka. Ukrep je namenjen sladkovodni školjki navadni škržek ter donavskemu potočnemu piškurju. V naslednjih letih je predvidena razširitev ukrepa na daljši odsek dolvodno.

V jeseni 2024 se je pristopilo tudi k izvedbi treh največjih ukrepov – V1 ter združenemu ukrepu D1-D5. Ukrep V1 se nahaja v Natura 2000 območju Volčeke, na vodotoku Vzhodna Ložnica. Ukrep V1 obsega obnovo 300 metrov stare struge Vzhodne Ložnice z izkopom in vgradnjo lesenih odbijačev. Z izvedbo povezave regulirane in obnovljene struge je zagotovljena tudi prehodnost za vodne organizme. Hkrati se je razgibal levi pritok in na območju zasadila grmovna ter drevesna zarast. Ukrep je namenjen vrsti rib donavski potočni piškur. Ukrep D1-D5 se nahaja na Dravinji v Natura 2000 območju Dravinja s pritoki in Dravinjska dolina. Cilj je vzpostaviti prehodnost za vodne organizme na dveh obstoječih pragovih, razgibati strugo ter vzpostaviti naravno rečno dinamiko. Z odkupom zemljišč in vzpostavitvijo pasivnega obrežnega zavarovanja v zaledju se je zagotovil prostor za razvoj naravne dinamike Dravinje. Ukrep je namenjen kar štirim različnim vrstam: ptici vodomec, kačjemu pastirju kačjemu potočniku, donavskemu potočnemu piškurju in ribi platnici. Zaključek del je predviden v letu 2025.

Skupna vrednost vseh aktivnosti Direkcije Republike Slovenije za vode v projektu LIFE-IP NATURA.SI znaša 2.551.305 evrov in se financirajo iz projekta, ki ga sofinancirata Evropska unija iz centraliziranega programa LIFE (60 odstotkov) in Republika Slovenija (40 odstotkov). Skupna vrednost vseh ukrepov je ocenjena na 1.400.000 evrov, kar vključuje načrtovanje, odkupe zemljišč, pridobitev dokumentacije in dovoljenj ter izvedbo.

Projekt LIFE-IP NATURA.SI združuje različne deležnike s področja upravljanja voda, varstva narave, kmetijstva in gozdarstva z namenom izboljšanja upravljanja na območjih Natura 2000 v Sloveniji. Poudarek je na iskanju sinergijskih rešitev, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju ter učinkovitemu varovanju naravnih virov. Vodilni partner projekta je Ministrstvo za naravne vire in prostor, ki projekt izvaja v sodelovanju s 14 partnerji. Projekt sofinancirajo Evropska unija iz sredstev programa LIFE, Ministrstvo za naravne vire in prostor ter partnerji.