Na 28. posvetu slovenske diplomacije zaživela nova zunanjepolitična strategija
»Geopolitično zahtevni časi terjajo jasne usmeritve in pogumno vizijo. Nova strategija odraža naš skupni cilj: da Slovenija v mednarodnem prostoru nastopa z enim glasom, za mir in za diplomatski dialog. Predstavlja skupni okvir in smernice za enotno in usklajeno zunanjo politiko, ki je ključna za učinkovito delovanje Slovenije v svetu,« je ob sprejemu nove zunanjepolitične strategije po seji vlade poudarila podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon.
Strategija potrjuje vitalno umeščenost Slovenije v jedrno Evropo in evro-atlantski prostor ter širi slovenske zunanjepolitične prioritete v globalni prostor, v katerem Slovenija posebej dejavno deluje v vlogi izvoljene članice Varnostnega sveta Združenih narodov. Poseben poudarek v strategiji je namenjen tudi Sloveniji v EU, Natu ter Organizaciji združenih narodov in drugih multilateralnih forumih ter razvijanju odnosov s tretjimi državami. Strategija vsebuje načrt delovanja na sedmih prioritetnih področjih, ki odražajo potrebo po interdisciplinarnosti, zrcalijo načela in odsevajo prizadevanja slovenske zunanje politike.
Prvič – v slovenskih strateških dokumentih zunanje politike – je določeno omejeno število ciljev, kar omogoča tudi oceno konkretnih rezultatov. Strategiji bodo sledili izvedbeni dokumenti s konkretnimi aktivnostmi in časovnicami, tako imenovani akcijski načrti, najprej letni implementacijski načrt dela zunanjega ministrstva in glede na specifična področja regionalni in tematski dokumenti.
Nova strategija zunanje politike nadgrajuje dosedanje strategije iz let 1999, 2002, 2010, 2015 in 2021. Temelji na Deklaraciji o zunanji politiki Republike Slovenije, sprejeti v Državnem zboru Republike Slovenije leta 2015, Resoluciji o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije leta 2019 ter Resoluciji o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči Republike Slovenije leta 2017.