Premier dr. Golob: Ugled Slovenije v mednarodni skupnosti se je s trdim delom letos še povečal
V svojem nagovoru je uvodoma pohvalil uspešno delo slovenske diplomacije, ki se je v letošnjem letu soočala z mnogimi izzivi. »Vaše trdo delo je bilo opaženo. Ugled Slovenije se je v mednarodni skupnosti letos še povečal,« je dejal, ob tem pa dodal, da gre zasluga za to na eni strani ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, še posebej vidno vlogo pa je odigralo slovensko predstavništvo v Združenih narodih.
V nadaljevanju je premier dr. Golob strnil izzive zunanje politike v prihajajočem letu. Najprej je naslovil zamenjavo ameriške administracije, ki, tako premier, pomembno vpliva na geopolitične razmere in prinaša precejšen zasuk v pogledu na mednarodno politiko, ki bo imel velik vpliv tako na Evropsko unijo kot trgovinske tokove po svetu. »Na eni strani so obeti veliki, saj zna ta zasuk pripeljati do zaustavitve spopadov. Prihodnji trije meseci bodo zagotovo pokazali, koliko je možnosti, da do tega pride tako v Ukrajini kot tudi na Bližnjem vzhodu. Ničesar ne želim napovedovati, pa vendar izgleda, da smo bližje miru ali pa vsaj zaustavitvi spopadov, kot smo bili v preteklih šestih mesecih,« je povedal predsednik vlade.
Premier je izpostavil tudi napovedi ZDA o uvedbi carin. »Na drugi strani so precej zaskrbljujoče napovedi o uvedbi carin tako do Evrope kot tudi do Kitajske. Evropska unija bo morala redefinirati svojo pozicijo s tega vidika. To so izzivi, ki se jim bomo posvetili v naslednjih dneh v Bruslju na Evropskem svetu,« je napovedal.
V nadaljevanju je premier podrobneje naslovil razmere v Evropski uniji. »Evropska unija je pred pomembnim izzivom. Najti moramo način, kako vlaganje v inovacije, razvoj in raziskave pretvoriti v globalne produkte, s katerimi lahko Evropa ponovno gradi konkurenčnost. Na drugi strani moramo najti načine, kako sprostiti znatna finančna sredstva, ki so danes bodisi vezana v varčevalnih vlogah evropskega prebivalstva ali pa celo naložena na ameriških borzah,« je povedal.
Predsednik vlade je poudaril, da mora Slovenija najti načine, kako prispevati k stabilnosti in miru tako v širši regiji kot tudi na globalni ravni. Ob tem se je ponovno zahvalil slovenski diplomaciji za predano delo in dodal, da si od nove Komisije in komisarke za širitev Slovenija obeta pomemben pospešek. »Vsi so navdušeni nad razgledanostjo, svetovljanskostjo in vrednotami naše komisarke, predvsem pa nad njeno neizmerno predanostjo viziji širitve Evropske unije,« je dejal. »Skupaj s Komisijo, predvsem pa z našo komisarko, bomo lahko prispevali k temu, da bomo regijo Zahodnega Balkana v smeri širitve približali Evropski uniji, naši skupni družini in s tem prispevali k stabilnosti in miru v tej regiji,« je sklenil predsednik vlade.