Skoči do osrednje vsebine

Projekt Moja pot ob dnevu migrantov

Občina Postojna in njeni partnerji so ob dnevu migrantov, 18. decembra, predstavili projekt Moja pot. Z njim bo občina, ki ima bogate izkušnje z integracijo migrantov, v prihodnjih treh letih spodbujala medkulturni dialog, ozaveščala o migracijah in krepila socialno kohezijo.

Direktorica Urada Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov (UOIM) mag. Katarina Štrukelj je uvodoma pojasnila, da je urad leta 2024 objavil razpis operacije Ozaveščanje družbe sprejema o migrantski problematiki (večinsko ga financira evropski sklad AMIF), na osnovi javnega razpisa pa je bila izbrana Občina Postojna s partnerji, ki bo v okviru projekta Moja pot vzpodbujala medkulturni dialog in ozaveščanje o migracijah. Direktorica UOIM je poudarila, da niso zgolj begunci migranti, ki bežijo zaradi vojn ali podnebnih sprememb, ampak, da ne bi smeli spregledati tudi ostalih vidikov migracij, kot so ekonomske migracije.

Katarina Štrukelj je pojasnila, da predstavlja Postojna primer dobre prakse sprejemanja migrantske problematike, saj z njo dobro sodeluje že od leta 2016 dalje, ko so v Postojni sprejeli prve mladoletnike brez spremstva, danes pa v tej primorski občini delujejo že trije centri, in sicer center za mladoletne osebe brez spremstva, center za ukrajinske begunce in center v Slavini za ukrajinske sirote.

Župan občine Postojna Igor Marentič je dejal, da imajo v Postojni dobre izkušnje z begunci že iz devetdesetih let, ko so namestili več tisoč bosanskih beguncev, mnogi od teh so se tudi uspešno integrirali v lokalno okolje. Ob novih migrantih je bilo treba vložiti veliko naporov v pogovore in prepričevanje občanov, je dodal. Prav odkriti pogovori so po županovih izkušnjah prinesli rezultate, da so občani pripravljeni še naprej pomagati ljudem oziroma migrantom.

Vodja projekta Moja pot Saša Zrimšek je dejala, da bodo v letih do 2027 izvedli vrsto aktivnosti, ki bodo potekale v različnih občinah, kjer beležijo največjo prisotnost migrantov oziroma kjer obstajajo nastanitveni centri zanje. Te so poleg Postojne še Logatec, Ljubljana, Maribor, Koper, Novo mesto in Jesenice. Na prireditvah v okviru projekta bodo nastopali prebivalci lokalnih skupnosti in priseljenci, aktivnosti pa bodo osredotočene na kulturne dogodke, delavnice, umetniške nastope, žive knjižnice in druge oblike sodelovanja, ki omogočajo izmenjavo znanj, izkušenj in življenjskih zgodb. Občina Postojna pri izvedbi več kot 60 dogodkov sodeluje z drugimi organizacijami, med drugim Zavodom Samostojen.si in Kulturno-izobraževalnim društvom PINA.

Več podrobnosti o projektu najdete na spletni strani Občine Postojna Projekt Moja pot