Skoči do osrednje vsebine

Spremembe in dopolnitve Uredbe za dostopnejše, kakovostnejše in pravičnejše zdravstvene storitve

Vlada Republike Slovenije je izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024. Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel pojasnjuje: »Cilj Uredbe je zagotavljati dostopnost zdravstvenih storitev ter celovitost in kakovost zdravstvenih obravnav.«

Na primarni zdravstveni dejavnosti spremembe in dopolnitve Uredbe vpeljujejo prenovo modela plačevanja ambulant družinske medicine in pediatrije. »Na primer z boljšim vrednotenjem glavarinskih količnikov nad mejo za odklanjanje pacientov želimo finančno stimulirati zdravstveno osebje, da bi opredelili več ljudi,« pravi ministrica.

S 1. januarjem 2025 namesto ambulant za neopredeljene uvajajo tako imenovane dodatne ambulante družinske medicine, ki bodo zagotovile storitve osebam brez izbranega osebnega zdravnika. Za izboljšanje dostopnosti v okviru ambulant družinske medicine in pediatrije ter dodatnih ambulant družinske medicine se namenja dodatnih 7,8 milijona evrov, v okviru katerih so zagotovljena tudi sredstva za finančno stimulacijo izvajalcev za dodatno opredeljevanje zavarovanih oseb.

Predvidene so širitve določenih programov (na primer fizioterapija, zobozdravstvo za odrasle in mladino, ambulanta družinske medicine, pediatrija, dispanzer za ženske), ki bodo v lokalnih okoljih pomembno prispevali k boljši dostopnosti. Uvajajo pa se tudi strokovne usmeritve za obravnavo pacientov v dejavnosti fizioterapije, z namenom izboljšati dostopnost do fizioterapevtskih obravnav, ki so dejansko potrebne. »Strokovne smernice za napotovanje je napisala stroka, se pravi razširjeni strokovni kolegij za fizioterapijo in razširjeni strokovni kolegij internističnih strok za vse dejavnosti znotraj interne medicine. Smernice za napotovanje določajo, kdaj je pacient lahko napoten po različnih stopnjah nujnosti. Že s tem bo narejena neka triaža, koga se lahko napoti po kateri stopnji nujnosti,« je povedala ministrica.

Tudi na sekundarni oziroma terciarni ravni so dodatno opredeljene širitve programov, ki bodo v lokalnih okoljih pomembno prispevala k boljši dostopnosti (na primer psihiatrija, dodatek za posege TAVI (perkutana implantacija aortne zaklopke) in robotsko asistirane posege).

Spremembe in dopolnitve Uredbe prinašajo znižanje cen preiskav z računalniško tomografijo (CT) in magnetno resonanco (MR) ter omejitev plačevanja koncesionarjem za te storitve, medtem ko bodo javni zavodi še naprej plačani za vse opravljene preiskave. Posodablja se model plačevanja ambulantne kardiologije, ki nagrajuje izvajalce z rezultati na področju dostopnosti, opredeljene so tudi smernice za opredelitve stopenj nujnosti za napotitev v kardiološko ambulanto. Uvaja se boljše vrednotenje določenih storitev javnih zavodov, na primer urgentnih centrov oziroma urgentnih ambulant in dejavnosti Zavodov za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, dodatno plačilo krvnih komponent ter dodatna sredstva za presejanje novorojencev.

Domovom za starejše, posebnim socialnovarstvenim zavodom za odrasle in enotam za posebne oblike varstva v domovih starejših občanov in v domskem varstvu varstveno-delovnih centrov se povečuje odstotek glede dodatkov po kolektivni pogodbi.

Dodatna sredstva, predvidena v spremembah in dopolnitvah Uredbe, za leto 2024 znašajo 18,7 milijona evrov, na letni ravni pa 36,6 milijona.