Aktivno sodelujemo pri iskanju nadaljnjih rešitev za konkretne primere izbrisanih
»Zavedamo se, da gre v primeru izbrisa oseb iz registra stalnega prebivalstva za kompleksno in občutljivo tematiko, ki je poleg izgube statusa osebe s prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji nedvomno vplivala na vrsto pravic, povezanih s tem statusom,« je uvodoma dejala državna sekretarka.
Država je že konec devetdesetih let začela urejati status izbrisanih. Sprejeta in uveljavljena sta bila Zakon o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije v Sloveniji in Zakon o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva.
Ustavno sodišče je v preteklem obdobju večkrat presojalo ustavno skladnost določb obeh zakonov. Vse ugotovljene nepravilnosti so bile v zakonodaji odpravljene. Zadnjo odločitev v zvezi z izbrisanimi je Ustavno sodišče razglasilo marca letos in ni ugotovilo neskladnosti z ustavo. »Še več, ustavno sodišče je v svoji odločitvi ugotovilo, da je zakonodajalec sprejel primerne in zadostne ukrepe, s katerimi je zagotovil odpravo kršitev človekovih pravic zaradi izbrisa,« je dejala Dobrinova.
»Ne drži, da se vlada ni odzvala na predlog predsednice. V svojem odgovoru, ki je bil Uradu predsednice republike poslan februarja letos, se je Vlada med drugim zavezala, da bo v primeru ugotovljenih neustavnosti te odpravila. Upoštevajoč dano zavezo vlade in na temelju odločitve Ustavnega sodišča, ki ni ugotovilo neustavnosti, je Ministrstvo za notranje zadeve zavzelo stališče, da normativne spremembe sistemske zakonodaje na tem področju niso potrebne,« je poudarila državna sekretarka.
Poudarjamo, da je Ministrstvo za notranje zadeve resda pristojno za izvajanje obeh zakonov, ki urejata status in odškodnine izbrisanim, vendar pa tematika zajema širše področje, ki sodi v pristojnost tudi drugih resorjev. Zato je bil na sestanku v Uradu predsednice republike sprejet dogovor, da koordinacijo reševanja tega vprašanja prevzame Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. »Kot veste, bo vlada v prihodnjih dneh obravnavala spremembe Zakona o socialnem varstvu. To pozdravljamo. S tem bi rešili najbolj akutne primere ljudi, ki si ne morejo več pomagati sami. Med njimi so tudi izbrisani, ki si niso uredili statusa.«
Državna sekretarka je zavrnila tudi očitke, da na Ministrstvu za notranje zadeve nasprotujemo nadaljnjemu reševanju tega vprašanja: »Nasprotno, na vseh dosedanjih sestankih, tudi z organizacijami, ki predstavljajo izbrisane, je ministrstvo izrazilo pripravljenost na sodelovanje v medresorskih pogovorih in na iskanje nadaljnjih ustreznih rešitev za konkretne primere v okviru obstoječe zakonodaje.«
Statistični podatki
- Število vseh izbrisanih: 25.671.
- Status si je uredilo 12.513 izbrisanih, od tega:
- državljanstvo: 8.579,
- dovoljenje za stalno prebivanje: 3.825,
- dovoljenje za začasno prebivanje: 109.