Državni zbor potrdil Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti
»Po več desetletjih netransparentnosti in zastajanja prošenj predlagateljev je bilo zato nujno, da se dodeljevanje dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ustrezno pravno uredi. Po novem bodo postopki priznavanja in odmere dodatka k pokojninam na Ministrstvu za kulturo transparentni, jasno so določeni merila ter pravila ravnanja, s tem pa zagotovljeni zakonitost odločanja in enakopravna obravnava predlagateljev,« je ob sprejetju novega zakona v državnem zboru povedala ministrica dr. Asta Vrečko.
»V Sloveniji se pogosto s ponosom oziramo na dosežke naših kulturnih ustvarjalcev, ki s svojo predanostjo in izvirnostjo bogatijo našo skupnost in jo postavljajo na svetovni zemljevid. Najboljši posamezniki, ki so največ prispevali k prepoznavnosti naše države, si zaslužijo, da se jim država ustrezno oddolži tudi z dodelitvijo dodatka k pokojnini,« je med drugim poudaril državni sekretar mag. Marko Rusjan.
Kaj predvideva zakon
Predlog zakona določa pogoje, pravila in postopek za podeljevanje dodatka k pokojnini umetnikom, katerih izjemni dosežki na področju umetnosti pomenijo pomemben prispevek k prepoznavnosti in kakovosti umetnosti v Sloveniji in svetu.
Glavni poudarki zakona
- Priznanje izjemnim dosežkom: Pravica do dodatka bo priznana umetnikom, ki so prejeli najvišja nacionalna in mednarodna priznanja na področju umetnosti.
- Ekonomska varnost: Umetniki bodo deležni dodatka, ki bo izboljšal njihove življenjske pogoje v pokoju.
- Pravičnost in preglednost: Predlog zakona določa jasne kriterije, seznam priznanih nagrad in pogoje za priznanje pravice do dodatka.
- Javna evidenca upravičencev: Ministrstvo za kulturo bo vzpostavilo in vodilo evidenco prejemnikov, kar bo zagotavljalo preglednost in javnost podeljevanja dodatkov.
Kdo so upravičenci
Dodatek je namenjen izključno:
- prejemnikom Prešernove nagrade za življenjsko delo,
- prejemnikom nagrade Prešernovega sklada, ki so poleg tega prejeli vsaj eno nacionalno ali visoko mednarodno nagrado,
- prejemnikom odlikovanj Republike Slovenije, podeljenih za dosežke na področju umetnosti, skupaj z vsaj eno nacionalno ali mednarodno nagrado.
Kako bo določena višina dodatka
Višina dodatka bo odvisna od trenutne pokojnine posameznega upravičenca:
- 100 odstotkov dodatka bodo prejeli prejemniki Prešernove nagrade za življenjsko delo,
- 50 odstotkov dodatka bodo prejeli prejemniki nagrade Prešernovega sklada ali odlikovanj, ki so skupaj z drugimi priznanji prispevali k prepoznavnosti Slovenije.
Pri izračunu dodatka se bo upoštevala razlika med obstoječo pokojnino in zneskom starostne pokojnine za 40 let delovne dobe od najvišje pokojninske osnove.
Zakaj je zakon pomemben
S tem zakonom Slovenija simbolno in materialno priznava izjemne umetniške dosežke, ki ne le bogatijo našo kulturo, temveč nas predstavljajo svetu kot napredno in ustvarjalno družbo. Zakon zasleduje načela pravičnosti, transparentnosti in enake obravnave ter zagotavlja, da bodo upravičenci deležni dostojne podpore v svojih zrelih letih.
Predlog zakona je rezultat dolgoletnega prizadevanja za ureditev področja posebnih zaslug umetnikov. Podoben zakon za športnike je bil sprejet že pred desetletjem, zdaj pa je nastopil čas, da enakovredno poskrbimo tudi za kulturne ustvarjalce.