Zaživel je skupni sklad za razvoj Pomurja in Porabja
Sredstva so namenjena podpori turizmu, gospodarstvu, kmetijstvu, šolstvu, kulturi, športu na tem obmejnem, narodnostnem mešanem območju in so še posebej usmerjena v zagotavljanje razvoja obeh narodnostnih skupnosti - madžarske v Pomurju in slovenske v Porabju. Vsaka od držav je v letu 2024 zagotovila 1 milijon evrov.
S tem se začenja uresničevati sporazum, ki sta ga vladi Slovenije in Madžarske sklenili leta 2022 v Lendavi. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu sta ob pomoči drugih resorjev in v sodelovanju z EZTS in drugimi lokalnimi deležniki pripravili potrebne elemente za začetek izvedbe vsebin iz sporazuma.
Konkretni razvojni projekti na območju Pomurja in Porabja bodo sofinancirani na podlagi skupnega, čezmejnega razvojnega programa, ki ga je potrdila tudi Vlada Republike Slovenije.
Razvojni program identificira razvojne potrebe in izzive regije ter določa tri področja delovanja, in sicer:
- Razvoj narodnih skupnost: krepitev identitete narodnih skupnosti, ohranjanje kulturne dediščine, krepitve povezav z večinskim prebivalstvom prek razvoja kulturne infrastrukture in podpore dejavnostim lokalnih manjšinskih organizacij;
- Skrbno, starejšim in mladim prijazno obmejno območje: ohranjanje poselitve in zmanjševanje odseljevanja mladih izobražencev iz območja ter skrb za starejše prebivalstvo, razvoj manjšinskega šolstva (kjer poteka pouk v jeziku narodnosti), vzpostavitev pogojev za mlade izobražence (štipendije, delovna mesta), izboljšanje oskrbe za starejše, podpora aktivnemu staranju;
- Lokalni gospodarski razvoj: podpora lokalnim podjetjem, razvoj turizma in turistične infrastrukture (npr. kolesarske poti), proizvodnja in trženje lokalnih izdelkov, razvoj poslovne infrastrukture za mala in srednja podjetja.
Razvojni program obsega tudi okvirni seznam konkretnih razvojnih projektov z nosilci. Program je nastal od spodaj navzgor, v procesu so enakovredno in v dialogu sodelovali ustanove, posamezniki, društva in podjetja z obeh strani meje. S tem se krepita sodelovanje in izmenjava na meji, kar je ključno predvsem za kulturno, jezikovno in gospodarsko krepitev obeh narodnostnih skupnosti. Ustanovitelji EZTS Muraba so: manjšinski samoupravi Slovencev v Porabju in Madžarov v Pomurju ter občini Lendava in Monošter.
Za novo vplačilo v sklad se bosta vladi obeh držav dogovorili v letu 2025. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj in Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu bosta izvajanje razvojnega program spremljali preko članstva v programskem odboru, poročila o izvajanju razvojnega programa pa bo potrjevala Vlada Republike Slovenije.