Odziv ministra za vzgojo in izobraževanje dr. Vinka Logaja na dogodek na zagrebški osnovni šoli
»Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje se ves čas zavzemamo za zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja otrok in mladostnikov v Sloveniji. Tveganja pojavov ekstremnega nasilja v slovenskih šolah so sicer majhna, kljub temu pa je izredno pomembno, da smo ves čas, ne samo ob tovrstnih nasilnih in tragičnih dogodkih, kakršen se je zgodil dopoldne na zagrebški osnovni šoli, pozorni na učence in dijake, na njihove morebitne stiske in strahove ter na dogajanje v šolskem prostoru na splošno. Šole ob tem pozivamo predvsem k skrbni, previdni in umirjeni komunikaciji z učenci, dijaki in starši ter k izogibanju vsakršnim paničnim reakcijam, ki bi pri otrocih in mladostnikih morda stiske samo še poglobile.
Ob vsem tem izrekam zahvalo slovenskim učiteljicam in učiteljem ter strokovnim delavcem šol, ki vsakodnevno skrbijo za varno in spodbudno učno okolje. Hkrati pa prosim, da se profesionalno odzivajo pri vseh oblikah komunikacije in dela z učenci ter starši.
Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje ves čas sodelujemo s pristojnimi institucijami, ki delujejo na področju zgodnjega odkrivanja in prepoznavanja različnih vrst nasilja. Skupaj z Ministrstvom za notranje zadeve in Strokovnimi službami Policije smo pripravili Protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj vzgojno-izobraževalnim zavodom. Protokol je pripravljen za potrebe obveščanja vzgojno-izobraževalnih zavodov v primeru zaznanih informacij, ki so na podlagi vrednotenja Policije prepoznane kot potencialne grožnje oziroma pomenijo nevarnost v teh zavodih. Določa sodelovanje med Policijo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in vzgojno-izobraževalnimi zavodi za vzpostavitev hitrega in učinkovitega obveščanja ter tudi komuniciranje z javnostmi.
V sklopu tovrstnega ukrepanja smo se po prejeti informaciji o dogodku na zagrebški osnovni šoli s predstavniki Policije in Inšpektoratom RS za šolstvo dogovorili, da bomo tako kot do zdaj še naprej pozorni na zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja.
V tem kontekstu je še toliko bolj pomembno, da vsi državljani in institucije ostanemo pozorni na morebitne znake, ki bi lahko nakazovali na možnost podobnih situacij kjerkoli. Zato je ključno sodelovanje Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, vzgojno-izobraževalnih zavodov ter policije, kot tudi medsebojno obveščanje.
Naš skupni cilj ostaja, da vsem učencem, dijakom, staršem in zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih zagotavljamo občutek varnosti, ki je osnovni pogoj za normalno delujoče šolsko okolje,« je še poudaril minister.