Splošen pregled področja dolgotrajne oskrbe za leto 2024
Kljub kompleksnosti in izzivom, s katerimi se soočamo, je bilo minulo leto uspešno, saj smo s 1. januarjem v skladu z zakonom že uvedli pravico do oskrbovalca družinskega člana – pravico, ki jo danes uveljavlja več kot 800 popolnoma novih upravičenk in upravičencev. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac ob tej ugotovitvi poudarja: »Številka je primerljiva z gradnjo osmih novih domov za starejše!«
Ministrstvo v letu 2025 načrtuje nadaljnje pomembne spremembe. Od 1. julija dalje bodo uporabnikom na voljo:
- pravica do dolgotrajne oskrbe na domu,
- pravica do e-oskrbe,
- pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti.
S 1. decembrom 2025 pa bodo na voljo še:
- pravica do celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji,
- pravica do dnevne dolgotrajne oskrbe,
- pravica do denarnega prejemka.
Dodatno bo s 1. julijem 2025 uveljavljen tudi solidarnostni dodatek.
Dolgotrajna oskrba je dinamično področje, ki se mora prilagajati demografskim, podnebnim in drugim razmeram. Ključno je, da v središču dolgotrajne oskrbe ostaja uporabnik.
Minister Simon Maljevac: »Sveža novica v zvezi z ravnokar noveliranim zakonom o dolgotrajni oskrbi je razveseljujoča, saj zagotavlja, da stroška dviga plač v okviru nove plačne reforme v domovih za starejše in pri izvajalcih pomoči na domu ne bodo nosili oskrbovalci in oskrbovalke, ampak bo ta dvig pokril proračun. To smo zagotovili na ministrstvu, skupaj s podporo poslank in poslancev. V prihajajočem letu je torej v domovih za starejše strah pred konkretnim dvigom oskrbnin odveč.«
Kadri: ključ do kakovostne oskrbe
Ministrstvo, pristojno za področje institucionalnega varstva starejših, se zaveda, da so kadrovske stiske v oskrbovalnih institucijah resne in da se s podobnimi izzivi soočajo tudi druge evropske države in panoge. Zato smo v iztekajočem se letu pripravili več ukrepov za reševanje teh težav. Pred poletjem smo, skupaj z izvajalci, oblikovali kadrovski zakon, ki prinaša osem ključnih ukrepov za zadržanje obstoječega kadra in privabljanje novega. Zakon prinaša financiranje pridobitve nacionalnih poklicnih kvalifikacij, krepitev vključevanja prostovoljcev, sofinanciranje sodobnih tehnologij, integracijske programe za zaposlovanje tujih strokovnjakov, sofinanciranje izobraževanja zaposlenih, kadrovske štipendije in drugo.
Poleg tega bomo s 1. januarjem 2025 začeli uveljavljati plačno reformo, ki bo prinesla višje osnovne plače, dodatke in pokojnine. Odslej bodo vse plače višje in nobena pod minimalno.
Rekordne investicije v socialnem varstvu
Na področju mreže domov za starejše smo v letu 2024 dosegli rekordno realizacijo investicij v vrednosti 19,3 milijona EUR, kar je preseglo celo načrtovani proračun. Otvorili smo 11 novih objektov. V letu 2025 je v proračunu za ta namen predvidenih kar 41 milijonov EUR, kar bo omogočilo zaključek sedmih in začetek dodatnih sedemnajstih projektov.
Simon Maljevac: »Dolgotrajna oskrba živi, raste in se razvija v skladu s potrebami uporabnikov. Ob koncu leta z veseljem ugotavljam, da se načrti udejanjajo. S trdnimi temelji, ki jih postavljamo danes, gradimo prihodnost, v kateri bo vsak upravičenec deležen kakovostne, dostopne in trajnostne oskrbe.«