Skoči do osrednje vsebine

Predstavitev načrtovanih ukrepov za zmanjševanje poplavne ogroženosti porečja Vipava – I. faza

V sredo, 11. decembra 2024, je v dvorani krajevne skupnosti Vrhpolje potekalo delovno srečanje, namenjeno predstavitvi ukrepov znotraj projekta Zmanjšanje poplavne ogroženosti na porečju Vipave – I. faza. Dogodka so se udeležili številni krajani in predstavniki občinske uprave ter župan občine Vipava, moderiral pa ga je mag. Blaž Mozetič z Direkcije Republike Slovenije za vode.

Župan mag. Anton Lavrenčič je v nagovoru poudaril zgodovinski pomen projekta, njegovo umeščenost v novo kohezijsko politiko ter ključno vlogo pri zagotavljanju protipoplavne zaščite in podpiranju razvoja Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje (CIRIUS).

Direktor Urada za investicije na Direkciji za vode, Tilen Košir, pa je ob tem poudaril pomen rednega vzdrževanja vodotokov in pripravo sistemsko povezanih ukrepov za celovito obvladovanje porečij ter predstavil izzive in postopke pri gradnji nove vodne infrastrukture.

Eden glavnih poudarkov srečanja je bil na predstavitvi štirih ključnih ukrepov, katerih cilj je povečati protipoplavno zaščito območja. Špela Vrhovec, vodja projekta iz Direkcije za vode, je predstavila naslednje ukrepe:

  • Ukrep 1: Izdelava celovite hidrološko-hidravlične študije za celotno porečje Vipave. Študija bo zagotovila temeljne smernice za načrtovanje in izvedbo protipoplavnih ukrepov.
  • Ukrep 2: Posegi na vodotokih Bela in Ženevšček, ki vključujejo izboljšanje pretočnosti strug in povečanje prepustnosti objektov. Posebna pozornost bo namenjena prenovi zacevljenega dela Ženevščka, kjer bo izvedena obnova in poglobitev struge, da se izboljša pretočnost. Prav tako je načrtovana sanacija prepustov na Beli, s čimer se bo preprečilo razlivanje vode v naselje Vrhpolje.
  • Ukrep 3: Protipoplavni ukrepi na Vrtojbici.
  • Ukrep 4: Ukrepi na vodotoku Oševljek v Lukežičih.

Med najpomembnejšimi ukrepi je tudi načrtovan nasip na območju Vrhpolja. Projektant dr. Matej Uršič je predstavil dve varianti izvedbe nasipa. Prva varianta omogoča lažjo umestitev obvoznice, druga pa manj posega v zasebna zemljišča, vendar vključuje premik kapelice. Obe varianti zagotavljata večjo zaščito pred poplavami in omogočata nadaljnji razvoj območja, vključno z možnostjo umestitve CIRIUSA v prostor.

Direkcija za vode je pridobila kohezijska sredstva za financiranje projekta v okviru Operativnega programa 2021–2027, pri čemer morajo biti dela zaključena do konca leta 2027. Zaradi kratkega časovnega okvira je ključno sodelovanje lokalnih prebivalcev, predvsem pri postopkih odkupa zemljišč, potrebnih za izvedbo ukrepov, te pridobitvi gradbenega dovoljenja. Posamezni lastniki bodo o predvidenem posegu na svoja zemljišča posebej obveščeni. Kasneje pa bodo v ta namen prejeli cenilna poročila z ustreznimi ponudbami za odkupe zemljišč. Pravočasni odkupi zemljišč so nujni, saj omogočajo pridobitev gradbenega dovoljenja in začetek gradbenih del.

Poleg tehničnih predstavitev je bilo srečanje priložnost za razpravo z občani, ki so lahko neposredno izrazili svoja vprašanja in pomisleke. Direkcija za vode je za dodatna vprašanja in informacije vzpostavila e-naslov vipava.drsv@gov.si, kjer bodo zainteresirani lahko dobili vse potrebne informacije.

Predstavljeni ukrepi pomenijo pomemben korak k večji protipoplavni varnosti porečja Vipave. Njihova izvedba bo pripomogla k zaščiti prebivalcev in njihovega premoženja ter omogočila trajnostni razvoj območja.