Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Makroekonomski kazalci

V rubriki Finančni petek, s katero želimo okrepiti finančno pismenost prebivalk in prebivalcev, tokrat predstavljamo, kaj so makroekonomski kazalci.
Ključni poudarki, kaj so makroekonomski kazalci
1 / 2

Makroekonomski kazalci so ključni pokazatelji gospodarskega stanja države. Med njih spadajo podatki o rasti bruto domačega proizvoda (BDP), stopnji brezposelnosti, ravni javnega dolga, inflaciji, zunanjetrgovinski bilanci ter bonitetnih ocenah. Omogočajo spremljanje ekonomskih trendov, oceno učinkovitosti ukrepov ekonomske politike ter oblikovanje nadaljnjih strategij za razvoj države. 

V letu 2024 se lahko Slovenija pohvali s pomembnimi dosežki, ki potrjujejo vzdržno gospodarsko rast in uspešno politiko na področju javnih financ. 

Napovedana gospodarska rast za leto 2024 ostaja višja od povprečja Evropske unije. Medletna inflacija je junija padla pod dva odstotka, oktobra pa celo na nič odstotkov. Hkrati so se zvišale plače - povprečna bruto plača se je oktobra 2024 na letni ravni tako nominalno kot realno (z upoštevanjem inflacije) zvišala za 6,8 odstotka. Ob tem imamo rekordno število delovno aktivnih prebivalcev, stopnja brezposelnosti pa je sredi leta dosegla rekordno nizko raven.

Dolg sektorja država (v deležu BDP) je v Sloveniji 15,3 odstotne točke nižji od povprečja EU. Prav tako smo letos, skladno z evropskimi cilji, znižali javnofinančni primanjkljaj. 

Slovenija se tako lahko izkaže z visokimi bonitetnimi ocenami. Letos so tri bonitetne agencije obete za oceno Slovenije iz stabilnih izboljšale v pozitivne. To odraža stabilno fiskalno politiko, nižanje dolga in dolgoročno vzdržnost javnih financ, kar krepi zaupanje investitorjev in omogoča dostop do ugodnejših pogojev financiranja.

Ministrstvo za finance ostaja zavezano odgovorni fiskalni politiki, ki podpira gospodarsko rast, trajnostni razvoj in blaginjo vseh državljanov.